Indeks opiera się na analizie różnych badań i danych mierzących postrzegane i rzeczywiste rządy prawa w danym kraju, na przykład rozpowszechnienie przestępczości i przemocy, przestrzeganie praw własności i egzekwowanie umów lub zaufanie do policji i sądy. Poza krajami skandynawskimi (Finlandią - 2,06 pkt w rankingu, Norwegią - 1,95 i Danią - 1,94), w pierwszej piątce znalazły się Singapur i Nowa Zelandia, podczas gdy Stany Zjednoczone z wynikiem 1,42 uplasowały się na 24. miejscu.

W najnowszej dostępnej publikacji indeksu za 2021 r. Izrael, w którym ostatnio nasiliły się protesty przeciwko rządowej reformie sądownictwa, uzyskał zadowalający wynik. Co prawda z wynikiem 0,94 punktu indeksowego plasuje się na 39. pozycji za wieloma krajami Europy Zachodniej i innymi państwami rozwiniętymi, ale wciąż znajduje się daleko przed kilkoma krajami w Europie Wschodniej, w tym Polską, która miała wynik na poziomie 0,44 pkt i plasuje się na 73. miejscu na 209 badanych państw i terytoriów. Poza krajami Europy Wschodniej niższe noty niż Izrael uzyskały państwa z południa kontynentu, w tym Hiszpania (0,88), Grecja (0,35) i Włochy (0,27).

Rosja i Białoruś z ujemnym wskaźnikiem zajmują odległe pozycje w rankingu. Rosja znalazła się na 167. pozycji, a Białoruś na 182.

Reklama