Gospodarka/Stopy procentowe

20.02.2020, 07:01

Rząd prowadzi nas do Azji. Inflacja to cena, którą warto płacić za rozwój? [FELIETON]

Inflacja jest koncepcyjnie wpisana w socjalno-interwencjonistyczny program PiS. To nic zaskakującego. Ekonomiści, do których wzdycha i którymi inspiruje się premier Morawiecki, uważają, że inflacja to cena, którą warto płacić za rozwój. Oczywiście, płacić mają obywatele, a rozwój definiować mają politycy - pisze w felietonie Sebastian Stodolak.

05.02.2020, 16:54

Glapiński: Prawdopodobieństwo obniżek stóp jest większe niż podwyżek w tej kadencji

Prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej (RPP) będzie większe niż ich podwyższenia, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Jednocześnie podtrzymał swoją opinię, według której stopy pozostaną w tym okresie na obecnych poziomach.

05.02.2020, 14:30

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

01.02.2020, 15:57

Świat musi ograniczyć apetyt na oszczędzanie, by wyjść z sekularnej stagnacji

Brak wiary we wzrost gospodarczy, demografia, nierówności i tani kapitał są głównymi przyczynami tego, że apetyt na oszczędności w ostatnich dekadach jest większy niż skłonność do inwestycji. Poznajemy przyczyny sekularnej stagnacji, czas na szukanie recept – mówi Łukasz Rachel, ekonomista Banku Anglii.

08.01.2020, 14:10

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

21.12.2019, 20:01

Bankierzy centralni chcą wpływać na oczekiwania inflacyjne konsumentów

W czasach, gdy wiele banków centralnych prowadzi politykę pieniężną w oparciu o stopy bliskie zera lub ujemne, wzrasta rola oczekiwań nie tylko w odniesieniu do przyszłych stóp procentowych, ale również inflacji. Bankierzy centralni chcą wpływać na oczekiwania inflacyjne konsumentów.

04.12.2019, 15:31

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie; stopa referencyjna wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała Rada w komunikacie.

29.11.2019, 06:29

Kontrowersje wokół ujemnych stóp procentowych

W odpowiedzi na recesję, która po kryzysie finansowym 2008 roku objęła niemal wszystkie gospodarki świata, kilka banków centralnych w krajach rozwiniętych obniżyło stopy procentowe do poziomu bliskiego zera. Niektóre poszły dalej, obniżając stopy depozytów przyjmowanych od banków komercyjnych poniżej zera.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>