Nowa baza US Army w Polsce
Dowództwo Generalne poinformowało, że w Świętoszowie w województwie dolnośląskim, otworzona została nowa amerykańska baza U.S. Army. Obozowisko przeznaczone dla sił sojuszniczych ma pomieścić ponad 1000 osób. „Zwiększamy potencjał obronny Polski oraz całej wschodniej flanki NATO” - czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego.
Baza służyła będzie również do szybkiego gromadzenia, odbioru dostaw, skonfigurowania wyposażenia bojowego przed przemieszczeniem się na teren zbiórki taktycznej — powiedział PAP gen. bryg. Dariusz Mendrala.
Takie inwestycje infrastrukturalne zwiększają możliwości obronne Wojska Polskiego. Nowe obozowisko wydatnie wpływa na możliwości przyjęcia wojsk sojuszniczych, a co za tym idzie, wzrasta nasz potencjał od odstraszania. Szybkie przyjęcie wojsk sojuszniczych jest jedną z kluczowych zdolności. Amerykańskie wojska stacjonują w Polsce zarówno w wyniku inicjatyw Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Obecnie większość przebywających w kraju żołnierzy, znalazła się tutaj na bazie ustaleń dwustronnych pomiędzy rządem Polski i Stanów Zjednoczonych.
Umowa EDCA zwiększa bezpieczeństwo Polski
15 sierpnia 2020 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA). Umowa EDCA zapewnia mechanizm podziału kosztów logistyki i infrastruktury wynikających z obecności sił amerykańskich w Polsce. Tworząc trwałe ramy dla jeszcze ściślejszej współpracy obronnej z kluczowym sojusznikiem NATO, wzmacnia ona bezpieczeństwo i potencjał odstraszania na wschodniej flance sojuszu.
Umowa zakładała m.in. zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce. Mowa o co najmniej 5,5 tys. żołnierzach amerykańskiej armii. Z kolei w Poznaniu ulokowane zostało Wysunięte Dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA. Dzięki przygotowanej przez nas infrastrukturze wojskowej, w razie potencjalnego konfliktu możliwy będzie szybki przerzut nawet 20 tys. żołnierzy z USA do Europy Wschodniej.
Doliczyć do tego należy także Amerykanów, którzy służą w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim. Położona w pobliżu Orzysza grupa działa już od wielu lat, a w jej skład oprócz Amerykanów wchodzą także żołnierze z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Grupa współpracuje z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Nie tylko baza US Army. Amerkańskie magazyny w Powidzu
Umowa EDCU przewiduje łącznie 114 projektów infrastrukturalnych w 11 lokalizacjach. Do tych projektów możemy zaliczyć także zlokalizowane w Powidzu. Chodzi m.in. o mobilny system bazy lotniczej (Deployable Airbase Systems, DABS), składach paliwa (Bulk Fuel Storage, BFS) czy składy środków bojowych (Munition Storage Area, MSA). Ważnym obiektem jest także oddane w tym roku magazyny w Powidzu.
Docelowo w powidzkich magazynach znajdzie się ok. 87 czołgów, 152 bojowe wozy piechoty czy 18 armatohaubic. Co jednak istotne, część tego sprzętu jest lub będzie znana polskim żołnierzom. Mowa o czołgach M1A2SEPv3 (zamówiliśmy 250 sztuk z dostawą w latach 2025-2026), wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, czołgi saperskie M1150 czy mosty szturmowe M1110. W razie wojny amerykańskie pojazdy mogłyby więc teoretycznie służyć do uzupełniania strat polskich brygad pancernych. Nowa składnica sprzętu ciężkiego skraca czas potrzebny na dyslokację amerykańskiej brygady pancernej z półtora miesiąca do zaledwie kilku dni.