Amunicja krążąca w armii, czyli oręż wojska XXI-wieku
W dniach 19-20 listopada 2024 roku w Londynie zorganizowana została Loitering Munitions Conference. To pierwsza na świecie konferencja poświęcona systemom amunicji krążącej. Na wydarzenie zjechali się uczestnicy z wielu państwa świata, a łącznie brało w niej udział kilkaset osób. Nie zabrakło także reprezentacji z Polski. Jak poinformowała służba prasowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) brali w niej udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
Pojawił się m.in. przedstawiciel z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) i Zastępca Szefa Zespołu Warmate z Centrum Szkolenia WOT z Torunia. Oprócz polskich wojskowych na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele wojsk specjalizujących się w wykorzystaniu systemów amunicji krążącej, struktur i dowództw NATO, a także międzynarodowego przemysłu obronnego. W trakcie konferencji Zastępca Szefa Zespołu Warmate z CSWOT wygłosił przemówienie dotyczące „Współpracy CSWOT z WB Electronics w ramach jednego z największych programów dotyczących systemu amunicji krążącej”.
Wydarzenie miało niezwykły charakter, bo było ono pierwszym takim na świecie. Atmosfera była pełna życzliwości, czyli taka, która sprzyja wymianie doświadczeń. Dobrze było zapoznać się z trendami i wyzwaniami, z jakimi zmagają się wszystkie kraje NATO. Wszyscy wspólnie zgodziliśmy się, że jest to dopiero początek przyszłej historii związanej z amunicją krążąca. Jest ona istotnym, a wręcz kluczowym elementem na współczesnych i przyszłych polach walki – powiedział przedstawiciel z CSWOT.
Czym jest amunicja krążąca?
Zorganizowana konferencja była pierwszym takim wydarzeniem na świecie, jednak jak podkreślają jej uczestnicy, nie ostatnim. Dodatkowo uczestnikom udało się wypracować wspólną wizję rozwoju systemów amunicji krążącej, w której to w ramach przyszłych działań, ich rozwój podążać będzie w kierunku konkretnych specjalności tzn. „Jeden system przeznaczony zostanie do konkretnego zadania np. jeden system — likwidacja systemów obrony powietrznej, inny likwidacja czołgów, kolejny, piechoty itp.” - dodał Zastępca Szefa Zespołu Warmate z CSWOT.
Amunicja krążąca jest rodzajem precyzyjnego uzbrojenia, którego głównym elementem jest uderzeniowy bezzałogowy aparat latający. Systemy te wyposażone są w głowice bojowe, które po wykryciu i identyfikacji celu, dokonują precyzyjnego uderzenia w cel. Obecnie na świecie używanych jest wiele różnorodnych modeli tego uzbrojenia.
System ten daje niezwykłe możliwości, co udowadnia obecnie wojna na Ukrainie, gdzie każdego dnia amunicja krążąca niszczy kolejne pojazdy opancerzone. Czasem do unicestwienia czołgu wystarczy niewielka, ważąca kilka kilogramów głowica bojowa. Rozwój nowoczesnych pocisków kumulacyjnych sprawił, że nawet gruby pancerz nie daje załodze gwarancji bezpieczeństwa.
Szkolenie operatorów amunicji krążącej
Szkolenie operatorów Warmate trwa 3 tygodnie i jest realizowane w CSWOT w Toruniu. Przed przystąpieniem do kursu operatorzy przechodzą szkolenie e-learningowe, w trakcie którego uczą się podstaw topografii, meteorologii oraz budowy Warmate. Choć płatowiec nie jest trudny w pilotowaniu, to doświadczony operator może wykrzesać z tej konstrukcji znacznie więcej niż początkujący pilot.
Na wstępie szkolenia praktycznego kandydaci muszą zdać egzamin z wiedzy teoretycznej. Co wymaga się od przyszłych operatorów. Istotna jest znajomość podstaw języka angielskiego. Dodatkowo wymagane są dobre zdolności manualne oraz orientacja w terenie. Dobrze wyszkoleni operatorzy kontynuują swoje szkolenie w macierzystych brygadach.
Polskie pierwsze Warmate zamówiła w 2017 roku. Wtedy mówiło się o zamówieniu do 100 płatowców. W 2022 roku podpisana została druga, znacznie większa umowa opiewająca na 50 mln zł brutto, lecz nie poznaliśmy jej szczegółów. Sprzęt doskonale sprawdził się na Ukrainie. Ostatnio ok. 200 sztuk zakupiła koreańska armia.
Firma WB Electronics (czyli producent broni) chwali się rosnącymi mocami produkcyjnymi. Każdego miesiąca są w stanie wyprodukować setki sztuk amunicji krążącej. W skali roku mówimy więc o kilku tysiącach egzemplarzy, a warto pamiętać, że moce te są w stanie zwiększyć (np. poprzez wprowadzenie pracy dwuzmianowej).