Obecnie urząd prezydenta Poznania sprawuje Jacek Jaśkowiak, który w tym roku będzie ubiegał się o już drugą reelekcję. Poza nim na to stanowisko kandydują jeszcze Zbigniew Czerwiński, Łukasz Garczewski, Przemysław Plewiński oraz Beata Urbańska. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kandydatach na prezydenta Poznania w wyborach samorządowych 2024.

Wybory na prezydenta Poznania 2024: Zbigniew Czerwiński [SYLWETKA]

Zbigniew Czerwiński (63 l.), reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczona Prawica - Poznań.

Reklama

Za działalność opozycyjną w czasach PRL, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Wolności i Solidarności. Pracował w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, był prezesem „Gazety Handlowej”, a także działaczem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, potem dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Od 1998 roku był aktywny w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, pełniąc różne funkcje, w tym przewodniczącego. Bezskutecznie kandydował do Sejmu i Parlamentu Europejskiego.

Wybory na prezydenta Poznania 2024: Łukasz Garczewski [SYLWETKA]

Łukasz Garczewski (39 l.), startuje z numerem 2 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczny Poznań, reprezentując Lewicę Razem.

Działacz społeczny, polityk i manager specjalizujący się w zarządzaniu i komunikacji, zaangażowany w usprawnianie procesów biznesowych i publicznych. Związany jest z Fundacją Tech To The Rescue, w której sprawuje funkcję dyrektora ds. rozwoju produktu i Towarzystwem Genealogiczno-Heraldycznym w Poznaniu, gdzie działa jako członek i prelegent. Dodatkowo jest aktywnym członkiem Rady Osiedla Rataje, Komisji Infrastruktury i Komisji Bezpieczeństwa.

Wybory na prezydenta Poznania 2024: Jacek Jaśkowiak [SYLWETKA]

Jacek Jaśkowiak (60 l.), reprezentuje Platformę Obywatelską RP, startując z numerem 3 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska.

Przedsiębiorca, polityk i aktualny prezydent Poznania. Jest wykładowcą urban managementu w Collegium Da Vinci i laureatem nagrody „Komeda UMP”. Swoją karierę zawodową rozpoczynał jako dyrektor w firmie Kulczyk Tradex, właściciel firmy doradztwa gospodarczego, a następnie prezes spółki „Jaśkowiak”. W 2010 roku po raz pierwszy bezskutecznie ubiegał się stanowisko prezydenta Poznania. W 2013 roku dołączył do Platformy Obywatelskiej i rok później z jej ramienia wygrał wybory na prezydenta miasta. W 2018 roku ponownie wygrał wybory.

Wybory na prezydenta Poznania 2024: Przemysław Plewiński [SYLWETKA]

Przemysław Marcin Plewiński (39 l.), startuje z numerem 4 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, reprezentując Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Z zawodu adwokat. Jest absolwentem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako dziennikarz w poznańskim oddziale Gazety Wyborczej i Wielkopolskiej Telewizji Kablowej. Od 2013 roku prowadzi własną działalność - Kancelaria Adwokacka Adwokat Przemysław Plewiński w Poznaniu.

Wybory na prezydenta Poznania 2024: Beata Urbańska [SYLWETKA]

Beata Kinga Urbańska (47 l.), reprezentuje Nową Lewicę, startując na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica z numerem 5.

Specjalistka w dziedzinie bankowości, szefowa poznańskiej Nowej Lewicy. Zasiadała w Radzie Osiedla Ostrów Tumski - Śródka-Zawady-Komandoria, od 2018 pełniła funkcję radnej Rady Miasta Poznania. Bez powodzenia kandydowała w wyborach parlamentarnych w 2019 i 2023 roku.

Czym są wybory samorządowe? Kiedy odbędzie się głosowanie w 2024 roku?

W wyborach samorządowych głosujemy nie tylko na kandydatów do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województw, ale także na wójtów, burmistrzów, i oczywiście - na prezydentów miast. Dzięki temu wyłonione zostaną osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje w sprawach lokalnych, wpływając na rozwój infrastruktury, edukację, kulturę, a także na wiele innych aspektów życia społeczności lokalnych.

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.