Ambicje Jarosława Kaczyńskiego

Być emerytowanym zbawcą narodu - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział w 1994 roku, gdy Teresa Torańska zapytała go o jego cel, po czym dodał: "Ja najbardziej chciałbym być szefem silnej, bardzo wpływowej, współtworzącej albo tworzącej rząd partii".

30 lat później cel ten został częściowo osiągnięty - pisze ZDF. Kaczyński, który we wtorek obchodził 75. urodziny, jest niewątpliwie liderem silnej narodowo-konserwatywnej partii - PiS, która rządziła od 2015 do 2023 roku, jednak w wyniku zeszłorocznych wyborów parlamentarnych utraciła ona władzę - precyzuje.

Reklama

Fenomen braci Kaczyńskich

"(Kaczyński), urodzony w Warszawie w 1949 roku, całe życie poświęcił polityce. Jego pierwsza partia to Porozumienie Centrum. Ale to Prawo i Sprawiedliwość, które założył ze swoim bratem Lechem w 2001 roku i które rządziło po raz pierwszy w latach 2005-2007, przyniosło mu prawdziwą władzę" - przypomina ZDF.

"W tych latach jego nazwisko stało się dobrze znane za granicą, ze względu na jego polaryzującą politykę i fenomen braci bliźniaków u szczytu władzy: Lech jako prezydent i Jarosław jako szef partii rządzącej, później także szef rządu" - pisze portal.

Katastrofa smoleńska

Jak podkreśla, od katastrofy smoleńskiej w 2010 roku, w której zginął m.in. jego brat, "Jarosław prawie zawsze nosi czarny garnitur i czarny krawat", a "jego postawa polityczna uległa intensyfikacji w czynach i w słowach". Jego zdaniem tożsamość i suwerenność Polski są zagrożone: nie tylko pod względem militarnym, ale również społecznym, przy czym wskazuje m.in. na LGBT, "multi-kulti" i migrantów - zauważa ZDF.

"Według krytyków (ustanowiony przez niego) porządek ma cechy autokratyczne" - podkreśla stacja. Często porównuje się go do oskarżanych o autorytarne tendencje premiera Węgier Viktora Orbana czy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, ale jest między nimi - pisze ZDF - jedna ważna różnica: Orban i Erdogan stoją na czele swoich państw, podczas gdy Kaczyński był w rządzie krótko i "woli sterować od tyłu".

Krytyka rządów PiS

Bilans rządów PiS z lat 2015-2023 niemiecka stacja podsumowuje następująco: "Zniszczone sądownictwo i media publiczne, flirt z Kościołem katolickim i nacjonalistami, kadra o wątpliwych kompetencjach, skandale korupcyjne i podzielone społeczeństwo". Mimo to Kaczyński i PiS mają stabilny elektorat na poziomie około 30 proc.

"Przyznają to nawet jego krytycy: Kaczyński jest inteligentny, potrafi godzinami swobodnie rozmawiać, lubi dyskusje. Kiedy chce, potrafi być czarujący, a nawet zabawny. Jedno jest pewne: PiS nie byłby PiS-em bez Kaczyńskiego" - zaznacza ZDF. Jak dodaje, choć po de facto przegranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2023 roku w partii pojawiały się wątpliwości, czy wytyczony przez niego kurs był właściwy, nikt nie odważył się rzucić rękawicy liderowi.

Tymczasem "nieszczególnie widać" następcę lub następczynię Kaczyńskiego, a "żadne nazwisko nie jest nic warte bez (jego) błogosławieństwa" - podkreśla ZDF.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)