Jak podaje portal Futurism, Musk w nowym tweecie obiecał, że statki kosmiczne Starships wylądują na Marsie na długo przed 2030 rokiem. Według miliardera i twórcy SpaceX, prawdziwym wyzwaniem będzie jednak sprawienie, że baza na Marsie Alpha będzie samowystarczalna.

Pisząc o lądowaniu na Marsie, Musk mógł próbować odwrócić uwagę od bardziej merytorycznego pytania. Jego tweet był odpowiedzią na wątek na Twitterze o europejskich politykach będących pod presją SpaceX, który wymaga niższych cen wystrzeliwania satelitów – argumentował Eric Berger z Ars Technica.

Tylko rakiety wielokrotnego użytku są konkurencyjne

Reklama

Europa może mieć trudności z utrzymaniem konkurencyjności w zakresie wystrzeliwania satelitów na orbitę, zwłaszcza jeśli chodzi o Ariane 6 Europejskiej Agencji Kosmicznej i mniejszą rakietę Vega-C, które mają być wyniesione w 2022 roku.

Musk twierdzi, że „Tylko rakiety, które są wielokrotnego użytku będą konkurencyjne. Wszystko inne będzie wyglądało jak płócienny dwupłatowiec w erze odrzutowców”.

Nowa inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej ma na celu posiadanie konkurencyjnego systemu startowego, następcy Ariane 6 i Vega-C, gotowego na rok 2030 lub później – to eony od teraz dla SpaceX, biorąc pod uwagę, że firma chce wylądować na Marsie znacznie wcześniej.

Pierwszy lot na Marsa za cztery lata

SpaceX nie ustaje w wysiłkach, by ustanowić Starship jako niezawodny statek kosmiczny do przewozu ładunków i ewentualnie pasażerów. Choć firma musi jeszcze wylądować swoim pierwszym pełnowymiarowym prototypem – w jednym kawałku – Musk ma nadzieję, że pojazd trafi na orbitę już tego lata. Według jego planów, podróż dookoła Księżyca odbędzie się w 2023 roku, a pierwszy lot na Marsa – już za cztery lata. A przynajmniej tak sugerował Musk podczas konwencji International Mars Society w październiku ubiegłego roku.

Nawet jeśli Starship po raz pierwszy dotrze w kosmos i z powrotem bez awarii, dotarcie na Marsa to duży krok – a założenie bazy na Marsie będzie jeszcze większym skokiem. Musk jest zapewne tego boleśnie świadomy.