To był niezwykły okres dla osób nazywających się efektywnymi altruistami, wyznawców filozofii, która nieco odeszła od czynienia dobra, w kierunku dążenia do zarabiania jak największych pieniędzy, aby przekazać je na ratowanie świata. Po sukcesie bestsellera autorstwa współzałożyciela ruchu Williama MacAskill'a w sierpniu 2022 roku, szum wokół ruchu szybko zniknął po upadku Bankman-Frieda kilka miesięcy później. Ten przedsiębiorca kryptowalutowy był jednym z najbardziej rozpoznawalnych orędowników EA. Po upadku firm Bankmana-Frieda, także MacAskill jakoś zamilkł.

Zwierzęta i AI

Oczywiście, spotkania EA kontynuowano, a głównym tematem wielu z nich pozostaje kwestia, jak czynić jak najwięcej dobra. To był również główny temat rozmów w barze na East Village na początku tego miesiąca, gdy uczestnicy próbowali wegańskich przekąsek i pili piwo.

Reklama

Rachael Woodard nie była zainteresowana rozmową ani o jednym, ani o drugim Samie. Mieszka w dzielnicy Bushwick w Brooklynie, w domu z ośmioma przyjaciółmi i mówi, że czasami jest przytłoczona próbami decydowania, jak czynić jak najwięcej dobra na świecie. Praktykuje projekt 80 000 godzin — poświęcając tyle czasu w swojej karierze na rozwiązywanie najbardziej palących problemów świata — ale nie jest pewna, czy jej rola rzeczywiście ma największy wpływ.

Osoby w tej grupie są szczególnie zainteresowane zwierzętami — przemysłem mięsnym i fabrycznym chowem zwierząt. W innych zakątkach świata największą bolączką EA jest zagrożenie, jakie rzekomo AI stwarza dla ludzkości. Tu rozegrała się ciekawa intryga.

Altruiści kontra akceleratorzy?

Oto napięcie między efektywnymi altruistami, którzy zajmowali miejsca w radzie nadzorczej firmy OpenAI i zwolnili Sama Altmana ze stanowiska dyrektora generalnego a samym Altmanem, który jest dużo bardziej optymistycznie nastawiony do AI, zadało nowy cios ruchowi. Altman wygrał tę bitwę, ponownie zostając dyrektorem generalnym, a większość rady została wyeliminowana. Vinod Khosla, miliarder i inwestor OpenAI, opublikował na X kpiący tweet o "niewłaściwie zastosowanej religii EA w stosunku do rzeczywistej wizji AI". Profesor Uniwersytetu Harvarda, Steven Pinker, nazwał atruistów kultystami, którzy zgubili swoją drogę.

Co więc z tymi rzekomymi członkami kultu? Wielu z nich nadal obawia się o AI., Przyznają, że są sfrustrowani reakcją na EA, napędzaną przez grupę nazywaną przez nich efektywnymi akceleratorami. Większość z nich jednak to idealistyczni poszukiwacze lepszej przyszłości — o ile roboty nas wcześniej nie zabiją.