Badanie przeprowadził i opisał na łamach pisma „Obstetrics & Gynecology”( https://journals.lww.com/greenjournal/Fulltext/9900/Severe_Acute_Respiratory_Syndrome_Coronavirus_2.206.aspx) zespół z Northwestern University (USA).

Naukowcy zbadali 84 łożyska pacjentek zaszczepionych oraz 116 - niezaszczepionych.

Większość zaszczepionych kobiet otrzymało preparaty firm Moderna i Pfizer, podane w czasie trzeciego trymestru.

„Łożysko można porównać do czarnej skrzynki w samolocie. Jeśli coś złego dzieje się z ciążą, zwykle widać zmiany w łożysku, które pomagają nam rozstrzygnąć, co się stało. Z tego, co możemy powiedzieć, wynika, że szczepionka przeciw COVID nie uszkadza łożyska” - mówi prof. Jeffery Goldstein.

„Osiągnęliśmy taki poziom szczepień, że widać już zwlekanie z ich przyjmowaniem i jest ono wyraźniejsze u ciężarnych kobiet. Mamy nadzieję, że zgromadzone dane, choć jeszcze wstępne, mogą zmniejszyć obawy o ryzyko związane z przyjęciem szczepionki w trakcie ciąży” - dodaje prof. Emily Miller.

Wcześniej prof. Goldstein i jego zespół opublikował natomiast badanie wskazujące na uszkodzenia łożyska powstające u kobiet, które miały pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Dochodziło do niewłaściwego przepływu krwi między matką i płodem.

Jak zapewnia prof. Miller, ciężarne kobiety zastanawiające się nad szczepieniem powinny uznać, że jest ono bezpieczne.

„Idziemy w kierunku chronienia płodów z pomocą szczepionek, zamiast przed szczepionkami” - mówi ekspertka.

Wykazano już bowiem, że przeciwciała powstające po szczepieniu przedostają się także do organizmu dziecka.

„Zanim nie rozpoczną się szczepienia niemowląt, jedynym źródłem przeciwciał przeciwko COVID jest dla nich matka” - podkreśla prof. Goldstein.

Łożysko to, jak wyjaśniają naukowcy, pierwszy organ, który powstaje w trakcie ciąży. M.in. dostarcza płodowi tlen i substancje odżywcze, zastępując rozwijające się jeszcze narządy dziecka.

Dodatkowo reguluje pracę hormonów i układu odpornościowego oraz skłania organizm matki do przyjęcia płodu.

„Internet zwielokrotnił obawy, że szczepienia mogą uruchomić reakcję immunologiczną, która spowoduje odrzucenie płodu przez organizm matki. Ale nasze wyniki pozwalają wierzyć, że tak się nie dzieje” - podkreśla prof. Goldstein.

Badacze nie znaleźli także śladów zapaleń łożyska, które mogłyby powstać przy infekcji SARS-CoV-2.

Nie znaleźli żadnego przypadku tego typu, ale zaznaczają, że jest to rzadka przypadłość i prawidłowe badanie pod tym kątem wymaga próby liczącej co najmniej tysiąc uczestniczek.