Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wspomniał o nowym komitecie w sprawozdaniu na temat kwestii gospodarczych i spraw zagranicznych we wtorek, w drugim dniu plenum Komitetu Centralnego rządzącej Partii Pracy Korei – poinformowała oficjalna agencja prasowa reżimu, KCNA.

Partia będzie wspierała „odważną renowację i pracę gospodarczą do samego końca” – zaznaczył Kim, oceniając, że sukces planu gospodarczego na ten rok zależy od „zdolności i roli państwowych organów kierowniczych”.

Yonhap przypomina, że Pjongjang powoływał wcześniej specjalne zespoły przed negocjacjami nuklearnymi z Waszyngtonem, a w ubiegłym roku uruchomił tymczasowy „centralny publiczny komitet zdrowia” w ramach zapobiegania pandemii Covid-19.

Południowokoreańska agencja ocenia jednak utworzenie specjalnego komitetu gospodarczego jako posunięcie nietypowe i sygnał, że reżim stara się unowocześnić przestarzałą gospodarkę, by osiągnąć cele wytyczone na krajowym zjeździe partii w styczniu.

Podczas zjazdu Kim Dzong Un przyznał, że poprzedni plan pięcioletni poniósł porażkę, a Korea Płn. była „daleka od osiągnięcia zakładanych celów w prawie wszystkich sektorach”. Ocenił, że "postęp w kierunku ciągłych zwycięstw w budowie socjalizmu” hamują „różne wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania”.

Władze Korei Płn. nie zgłosiły oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem. Z powodu pandemii w styczniu 2020 roku zamknęły jednak granice, co sprawiło, że handel z Chinami spadł prawie do zera, pogłębiając zapaść gospodarczą izolowanego na arenie międzynarodowej reżimu.