"Możemy wyjść z pandemii tylko dzięki szczepieniom. Musimy zrobić postępy w tym zakresie, w kraju i za granicą" – oświadczył minister. Przekazał, że dodatkowe pieniądze mają wesprzeć program COVAX, Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne międzynarodowe wysiłki.

"Dzisiejszym oświadczeniem dajemy jasno do zrozumienia: stoimy ramię przy ramieniu z najbiedniejszymi krajami" - powiedział Scholz. I dodał, że niemiecki wkład zwiększy międzynarodowe fundusze na szczepionki, leki i testy o ponad 30 proc. "Będziemy bezpieczni tylko wtedy, gdy na całym świecie będą przeprowadzane szczepienia" – zaznaczył.

Oczekuje się, że w piątek prezydent USA Joe Biden wykorzysta swoje pierwsze spotkanie z liderami grupy siedmiu najbardziej zaawansowanych gospodarek świata (G7), żeby ogłosić natychmiastową dotację w wysokości 2 mld USD na prowadzony przez WHO program COVAX. Program ten ma na celu zapewnienie sprawiedliwej podaży szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie.

Przedstawiciele amerykańskich władz zapowiedzieli, że Stany Zjednoczone przekażą dodatkowe 2 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat, gdy inne kraje wypełnią swoje zobowiązania.