Rząd wyjaśnił, że brak szczepionek przeciwko Covid-19 zmusił władze medyczne do wycofania z tzw. grupy priorytetowej pracowników służb mundurowych na korzyść seniorów, którzy ukończyli 80. rok życia.

W piątkowym komunikacie kierownictwo MSW poinformowało, że od początku lutego zaszczepiono pierwszą dawką prawie 20 tys. portugalskich mundurowych, z czego 11 tys. strażaków, 3,6 tys. policjantów i 3,4 tys. żandarmów.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Coimbrze sekretarz stanu ds. zdrowia Antonio Lacerda Sales poinformował, że dotychczas szczepieniom poddano 6,3 proc. mieszkańców Portugalii. Sprecyzował, że tylko 2,3 proc. obywateli przyjęło dwie dawki.

Tymczasem jak ujawnił w piątek wieczorem sekretarz stanu ds. międzynarodowych Eurico Brilhante Dias, w ostatnich dniach rozpoczęto budowę pierwszej krajowej fabryki szczepionek przeciwko Covid-19.

Dodał, że zakład produkcyjny ruszy do grudnia 2021 r. w miejscowości Paredes de Coura, w północno-zachodniej części kraju. Fabryka będzie rozwijana przez hiszpańską spółkę farmaceutyczną Zendal.