Centrum praw człowieka Wiasna zbiera informacje o zatrzymanych w całym kraju, na jego liście jest ponad 50 nazwisk.

Według Wiasny zatrzymania do tej pory przeprowadzono w Mińsku, Bobrujsku, Nowogródku, Witebsku, Homlu, Swietłogorsku.

Rzeczniczka mińskiej milicji Natalla Hanusiewicz potwierdziła agencji Interfax-Zapad, że dochodzi do zatrzymań. Serwis dodaje, że zatrzymano kilku dziennikarzy.

W Mińsku są problemy z łącznością przez mobilny internet. Zamknięto część stacji metra.

To kolejna niedziela protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Reklama

Zatrzymania na Placu Przemian, ludzie nie mieszczą się w więźniarkach

Białoruska milicja usunęła w niedzielę zgromadzonych na tzw. Placu Przemian w Mińsku, zatrzymano dziesiątki osób, ludzie nie mieszczą się w więźniarkach, niektórzy byli zatrzymywani przy użyciu siły - pisze niezależny portal Tut.by.

Ludzie zgromadzili się na potocznie nazywanym Placu Przemian, by uczcić pamięć Ramana Bandarenki, pobitego na śmierć 31-latka. Zgromadzeni - których było ok. pół tysiąca - zostali otoczeni przez milicję, a następnie zaczęły się masowe zatrzymania.

Tut.by relacjonuje, że na placu pozostali już tylko milicjanci, którzy usuwają z miejsca pamięci plakaty i kwiaty. Słychać dźwięk tłuczonych zniczy.

"Oczyszczenie" placu zajęło 9 minut - podaje Tut.by.

Na liście zatrzymanych podczas niedzielnych akcji na Białorusi, aktualizowanej przez centrum praw człowieka Wiasna widnieje obecnie ponad 350 nazwisk.

Ponad 500 osób zatrzymanych podczas niedzielnych protestów

Podczas niedzielnych akcji protestacyjnych na Białorusi zatrzymano ponad 500 osób - wynika z danych centrum praw człowieka Wiasna. Media poinformowały o użyciu przez milicję gazu łzawiącego, granatów hukowych i gumowych kul.

W niedzielę w kraju odbywają się akcje pod hasłem "Wychodzę". To odniesienie do ostatnich słów, jakie napisał na czacie Raman Bandarenka, pobity na śmierć 31-latek.

Ludzie zgromadzili się m.in. w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska, nazywanej potocznie Placem Przemian, gdzie w środę wieczorem zamaskowani mężczyźni zaczęli zdejmować wywieszone tam biało-czerwono-białe flagi, używane przez środowiska opozycyjne. Kiedy Bandarenka coś do nich powiedział, został mocno popchnięty przez jednego z nich, a potem biło go już dwóch mężczyzn. W końcu wsadzono go do busa i zawieziono na komisariat. Półtorej godziny później karetka pogotowia zabrała go do szpitala. Gdy trafił na salę operacyjną, był już nieprzytomny. Mimo kilkugodzinnej operacji jego stan się nie poprawił i wieczorem w czwartek zmarł.

Kiedy ludzie zebrali się w niedzielę na placu, na miejsce przyjechali funkcjonariusze. Użyli granatów hukowych. Świadkowie twierdzili, że słyszeli cztery wybuchy - podaje Tut.by. Według portalu zgromadziło się tam około 500 osób. Ludzie skandowali: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", "Stoimy". Plac został otoczony, a następnie rozpoczęły się masowe zatrzymania, ludzie nie mieścili się w więźniarkach, niektórzy byli zatrzymywani przy użyciu brutalnej siły.

Milicjanci usunęli z miejsca pamięci plakaty i kwiaty. Słychać było dźwięk tłuczonych zniczy. "Oczyszczenie" placu zajęło 9 minut - podaje Tut.by.

Na stale uzupełnianej liście zatrzymanych, zamieszczonej na stronie Wiasny, według stanu z godz. 16.30 w Polsce widnieje ponad 500 nazwisk. Znaczna większość osób została zatrzymana w Mińsku, ale zatrzymania przeprowadzono też m.in. w Bobrujsku, Nowogródku, Witebsku, Homlu, Swietłahorsku, Grodnie, Mołodecznie.

Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) podało, że zatrzymano tego dnia 17 dziennikarzy.

Portal Tut.by informuje, że do Mińska rząd ściągnął sprzęt specjalny i dodatkowe siły. Według serwisu Onliner użyto granatów hukowych i gazu łzawiącego wobec demonstrujących. Reuters podał, powołując się na świadka, że użyto broni gładkolufowej.

Tut.by relacjonuje, że bus, w którym byli funkcjonariusze, potrącił w Mińsku mężczyznę, następnie wsadzono go do samochodu i odjechano.

Rzeczniczka mińskiej milicji Natalla Hanusiewicz potwierdziła agencji Interfax-Zapad, że doszło do zatrzymań. Rzeczniczka MSW Wolha Czemadanawa potwierdziła wykorzystanie środków specjalnych i zaznaczyła, że szczegóły zostaną podane w poniedziałek.

Serwis Nasza Niwa wskazuje, że przez rekordowych osiem godzin w Mińsku były problemy z łącznością przez mobilny internet. Pod wieczór łączność przywrócono.

Kilkanaście stacji, które były zamknięte w niedzielę "w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów", ponownie otwarto - przekazała administracja metra.

To kolejna niedziela protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia, których wyniki uczestnicy akcji uznają za sfałszowane.