W ciągu ostatniej dekady ponad jedna trzecia analizowanych krajów straciła średnio tydzień mroźnych dni, w tym zdecydowana większość krajów europejskich i ponad połowa stanów USA – pisze Bloomberg.
Jakie są negatywne skutki cieplejszych zim?
Ocieplanie się zim wpływa na wiele aspektów życia; od sportów, przez dostęp do wody pitnej, aż po alergie sezonowe. Skutki zjawiska widać przede wszystkim w takich obszarach jak:
- Przemysł narciarski: kurorty narciarskie tracą zyski z powodu braku śniegu;
- Alergie sezonowe: dłuższy okres wegetacji roślin produkujących pyłki wydłuża sezon alergiczny;
- Rolnictwo: przymrozki będące skutkiem zmian klimatycznych mogą uszkadzać uprawy owoców i orzechów.
- Dostawy wody: cieplejsze zimy oznaczają mniejsze opady śniegu, co wpływa na zasoby wody pitnej w niektórych regionach;
Problemy z gospodarką wodną są dotkliwe szczególnie na zachodzie USA, gdzie miasta wykorzystują górski śnieg do uzupełniania rezerwuarów. Badanie z 2018 roku wykazało, że wzrost temperatury o 1°C zmniejsza ilość wody magazynowanej w śniegu wczesną wiosną o 20 proc.
Regiony najbardziej dotknięte zmianami klimatu
W Europie wiele krajów, w tym Niemcy i Belgia, odnotowało w ciągu ostatniej dekady średnio rocznie ponad dwa dodatkowe tygodnie z temperaturami powyżej 0°C. W Stanach Zjednoczonych wiele stanów na północnym-wschodzie, w tym New Jersey, Connecticut i Massachusetts, miało co najmniej 10 dodatkowych dni z temperaturą powyżej zera rocznie – czytamy na Bloombergu.
Problemy z gospodarką wodną są dotkliwe szczególnie na zachodzie USA, gdzie miasta wykorzystują górski śnieg do uzupełniania rezerwuarów. Badanie z 2018 roku wykazało, że wzrost temperatury o 1°C zmniejsza ilość wody magazynowanej w śniegu wczesną wiosną o 20%.
Jak firmy radzą sobie z cieplejszymi zimami
Niektóre firmy próbują dostosować się do nowych warunków. Właściciele ośrodków narciarskich inwestują na przykład w potężne maszyny do sztucznego naśnieżania, aby zapewnić pokrywę śnieżną na stokach.
Zmiany mogą być w niektórych miejscach naprawdę drastyczne. PrzychodyfirmyJiminy Peak Mountain Resort działającej w stanie Massachusetts spadły w marcu o 73 proc. z powodu niepokojąco ciepłej i deszczowej pogody. „Nigdy nie widziałem takiego marca” – powiedział prezes przedsiębiorstwa Brian Fairbank.
Długoterminowe konsekwencje cieplejszych zim są złożone i różnią się w zależności od regionu. Mogą obejmować zmiany w ekosystemach, zwiększone ryzyko suszy, problemy z rolnictwem i gospodarcze straty.