Służby prasowe rosyjskiej Floty Północnej powiadomiły 8 lutego, że dokonano pierwszej rotacji załóg MiG-31BM, które zaczęły pełnić służbę przed miesiącem. Piloci zmieniają się co miesiąc. Pierwsi trafili na archipelag Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym w styczniu. Pełnią tam służbę razem z personelem wojsk rakietowych z pułku wyposażonego w systemy S-400.

Pierwszą rotacją załóg kierował gen. Aleksandr Otroszczenko, który zasiadł za sterami MiG-31BM w trakcie przelotu z lotniska na Półwyspie Kolskim na lotnisko Rogaczowo na Nowej Ziemi.

Służby prasowe Floty Północnej oświadczyły przy tej okazji, że w ciągu miesiąca, od kiedy maszyny zaczęły pełnić służbę w Arktyce, nie doszło do naruszenia granicy Rosji. Do zadań myśliwców MiG-31BM należy ochrona granicy państwowej w rejonie Arktyki.

Część tych maszyn trafiła za krąg polarny jeszcze w 2019 roku. W 2020 roku do ich zadań dodano możliwość szybkiej dyslokacji pomiędzy lotniskami położonymi wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Tak nazywana jest trasa wzdłuż arktycznego wybrzeża Rosji, która w przyszłości ma stać się międzynarodowym szlakiem transportowym. Północna Droga Morska to część Przejścia Północno-Wschodniego, czyli najkrótszego szlaku morskiego pomiędzy Azją Wschodnią i Europą.

Wzdłuż Północnej Drogi Morskiej położonych jest kilkanaście lotnisk, na których rosyjskie myśliwce będą pełnić służbę rotacyjną. W 2020 roku prowadzono stosowne ćwiczenia, których rezultaty armia uznała za udane. Docelowo jedna eskadra MiG-31 BM ma osłaniać Półwysep Kolski i bazy Floty Północnej, a druga będzie pełnić służbę na krańcach terytoriów północnych.

Obecność zmodernizowanych myśliwców w tym rejonie komentatorzy rosyjscy wiązali z aktywnością sił NATO m.in. w Norwegii.

MiG-31BM to zmodernizowana wersja myśliwców przechwytujących MiG-31, wykorzystywanych w armii ZSRR, a potem Rosji, od 1981 roku. Podczas modernizacji wzmocniono ich możliwości walki z przeciwnikiem, m.in. dzięki radarowi o zasięgu wykrywania ponad 320 km. Niszczenie celów powietrznych możliwe jest na dystansie 280 km, a trwają prace nad zastosowaniem pocisków o jeszcze większym zasięgu.