Małopolska otrzymała specjalne wyróżnienie m.in. ze względu na planowane działania związane ze współpracą z ukraińskimi instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami oraz szerzej - wsparcie Ukrainy w jej odbudowie i europejskich aspiracjach. Doceniono również silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania służące wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego Małopolski.

- Niewątpliwie duże znaczenie miał fakt, że jako region na przestrzeni lat zrobiliśmy ogromny skok rozwojowy. Dawniej czerpaliśmy ze wsparcia i doświadczeń innych regionów, bardziej rozwiniętych. To dostarczyło cennych inspiracji i motywacji. Dziś chcemy się dzielić tym z innymi regionami, w szczególności Ukrainą, która stoi u progu Unii Europejskiej. Ta otwartość Małopolski również odegrała dużą rolę w decyzji o wyróżnieniu naszego regionu – mówi Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

Reklama

Przypomina, że jeszcze dwie dekady temu, i progu wejścia do Unii Europejskiej, region należał do słabo rozwiniętych i niezamożnych, a w całej Polsce żywe było wyobrażenie o „galicyjskiej biedzie”. Wszystko to zmieniło się za sprawą dynamicznego rozwoju, do którego lokalne samorządy, przy silnym wsparciu tego regionalnego, umiejętniewykorzystały rekordowe w dziejach środki z zewnątrz, przede wszystkim z UE. Nowoczesna infrastruktura pomogła w rozwijaniu biznesów setkom tysięcy przedsiębiorców. Właśnie wyjątkowa przedsiębiorczość stała się w ostatnich latach wizytówką Małopolski.

Najlepsza oferta wiedzy i wsparcia dla Ukrainy

W 13-letniej historii konkursu, w którym wyłaniane są Europejskie Regiony Przedsiębiorczości, jury nigdy nie przyznało żadnych dodatkowych wyróżnień dla regionów innych niż nagrodzone tytułem ERP na dany rok. Małopolska jest więc pierwszym regionem w Europie, który otrzymał takie wyróżnienie, będąc jednocześnie regionem posiadającym już tytuł ERP (Małopolska została nim nagrodzona w 2016 r.).

- To ogromny zaszczyt, że po raz drugi nasze działania zostały docenione i wyróżnione na szczeblu europejskim. To niewątpliwie wielki sukces Małopolski. Warto podkreślić, że otrzymując nagrodę na 2016 r. byliśmy pierwszym polskim regionem z tytułem ERP. Kolejne polskie województwo - Pomorze wraz z Miastem Gdańsk - dołączyło do tego wyjątkowego grona dopiero w 2020 r. – przypomina marszałek Witold Kozłowski.

  • Konkurs ERP organizuje Komitet Regionów we współpracy m.in. z Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim. Od 2011 r. nagradza on regiony i miasta posiadające przyszłościowe wizje rozwoju i wspierania przedsiębiorczości oraz efektywnie wykorzystujące środki publiczne (w tym fundusze europejskie) na rzecz rozwoju gospodarczego.
  • Rokrocznie nagradzane są tylko 3 regiony z całej Europy. Konkurs jest kierowany do miast i regionów z 27 państw członkowskich UE, a więc konkurencja jest ogromna.

- Myślą przewodnią, wokół której skupione są działania Małopolski, jest „Odpowiedzialna przyszłość”. Z jednej strony uwzględnia ona dobre praktyki ostatnich lat jako solidny filar potwierdzający wiarygodność regionu, a z drugiej wychodzi naprzeciw dynamicznej sytuacji. Widzimy nie tylko zagrożenia i wyzwania, ale przede wszystkim jesteśmy przekonani, że stanowią one szansę na pozytywne zmiany i stabilny, zrównoważony rozwój – kwituje marszałek Małopolski.

Podkreśla, że dzięki budowanej przez lata mocnej pozycji regionu, mieszkańcy bardzo dobrze poradzili sobie z wyzwaniami, z jakimi przyszło się mierzyć w ostatnich latach całej Europie. Po wybuchu pandemii Małopolska, jako jedyny region w Polsce, uruchomiła błyskawicznie regionalną Małopolską Tarczę Antykryzysową, przeznaczając ok. 2,3 mld zł na walkę z COVID-19 i łagodzenie skutków pandemii dla gospodarki.

- Od lutego 2022 r. solidaryzujemy się z Ukrainą i jej obywatelami, którzy bardzo licznie przybyli do naszego regionu. W ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej inwestujemy ok. 100 mln zł na wsparcie obywateli Ukrainy w różnych obszarach, w tym edukacji, rynku pracy – mówi Witold Kozłowski.

Wyjaśnia, że mając świadomość globalnej sytuacji i bliskość Ukrainy, Małopolska pragnie pełnić rolę ośrodka eksperckiej wiedzy dla ukraińskiego biznesu, tak, aby wspierać odbudowę gospodarki Ukrainy
po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Przez ostatnie lata region zgromadził ogromny pakiet wiedzy
i doświadczeń m.in. z zakresu pozyskiwania i inwestowania funduszy europejskich, budowania ekosystemu przedsiębiorczości, tworzenia strategii innowacji, pozyskiwania inwestorów i partnerów. Eksperci z Małopolski są gotowi dzielić się tą wiedzą z instytucjami i przedsiębiorcami z Ukrainy, co pozwoli im zbudować na nowo swój potencjał gospodarczy na poziomie europejskim.

Małopolska chce być także miejscem debaty europejskiej nt. odbudowy Ukrainy, platformą do rozmów o przyszłości gospodarczej Ukrainy z udziałem decydentów europejskich i ukraińskich, a także ekspertów. Okazją do tego jest m.in. Krynica Forum, którego oficjalnym partnerem medialnymzostały media Infor SA: Dziennik Gazeta Prawna, Forsal.pl, Dziennik.pl. W ubiegłorocznej edycji Krynica Forum bardzo dużo tematów dotyczyło właśnie wsparcia Ukrainy. W tym roku, na początku września, będą kontynuowane podczas Krynica Forum 2023.

Działające w regionie Centrum Business in Małopolska cały czas aktywnie działa na rzecz wsparcia firm z Ukrainy, które po wojnie relokowały swoją działalność do Małopolski lub planują to zrobić. Są to głównie usługi informacyjne i doradcze. W tym zakresie Małopolska poprzez swe proprzedsiębiorcze agendy blisko współpracuje z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, ale też innymi instytucjami, w tym z Ukrainy. Centrum Business in Małopolska wspiera też firmy z regionu, które planują swoją ekspansję na rynek ukraiński, angażując się w odbudowę tego kraju, m.in. poprzez misje gospodarcze.

- Warto zaznaczyć, że Polska, w tym nasz region, jest dla instytucji i firm z Ukrainy bardzo wiarygodnym partnerem, z uwagi na bliskość geograficzną i kulturową. Małopolska jest w czołówce jeśli chodzi liczbę firm z kapitałem ukraińskim (2. miejsce) czy rejestrowanych przez obywateli Ukrainy (w 2022 r. założyli oni ok. 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych) – wyjaśnia marszałek Kozłowski.

Nowoczesne technologie w zielonym otoczeniu

Przyznając Małopolsce specjalne wyróżnienie i tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości unijne instytucje doceniły także „determinację, by utrzymać dynamiczny rozwój gospodarki oparty na innowacjach i kreatywności mieszkańców z jednoczesną dbałością o środowisko dla dobra nas samych i następnych pokoleń”.

Wojna w Ukrainie stała się dla Małopolski dodatkową motywacją, by zintensyfikować działania dotyczące pozyskiwania nowych czystych źródeł energii. Przyspieszyły prace na rozwojem technologii wodorowych. Powstaje Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru. Trwają działania pilotażowe w ramach międzynarodowej inicjatywy „Awangarda”. Małopolska jest członkiem Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru, a tym samym częścią inicjatywy
i strategii na rzecz Europy neutralnej dla klimatu.

Samorząd regionu – poprzez swe agendy, w tym Małopolskie Cetrum Przedsiębiorczości i Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego – silnie wspiera przedsiębiorców. Jednym z ostatnich przykładów jest Plan zarządzania sukcesją w Małopolsce 2030 - pierwszym tego typu na poziomie polskich regionów.

- To odpowiedź na wyzwania sukcesyjne, jakie stoją przed firmami założonymi po 1989 r. Tworzymy też Program w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym dla Małopolski. Będzie to nowe podejście do polityki rozwoju regionu, opartej na oszczędniejszym wykorzystaniu zasobów i surowców, uwzględniające m.in. rozpowszechnianie ponownego wykorzystania produktów. Warto podkreślić, że działania te są m.in. efektem doświadczeń, jakie zdobyliśmy w ramach projektów międzynarodowych, w tym realizowanych z innymi regionami nagrodzonymi tytułem ERP – wyjaśnia Witold Kozłowski. Cieszy go, bo przynależność do elitarnego grona Europejskich Regionów Przedsiębiorczości to nie tylko prestiż i wielkie wyróżnienie, ale przede wszystkim możliwość wspólnej realizacji kolejnych ciekawych międzynarodowych inicjatyw.