Polska inicjuje nową debatę o przyszłości unijnej polityki azylowej
Dziennik zaznaczył, że imigracja będzie jednym z trudnych tematów na szczycie UE w czwartek i piątek, a Polska - podejmując ten temat - przyłącza się do "gromkich jednostronnych deklaracji poczynionych w ostatnich miesiącach". Przypomniano w tym kontekście m.in. decyzję Niemiec o kontroli na granicach, zaostrzenie prawa azylowego przez Finlandię i wniosek Holandii do UE o zwolnienie z europejskich przepisów azylowych w ramach unijnego paktu migracyjnego.
Jak "L'Opinion" komentuje stanowisko polskiego premiera?
"L'Opinion" ocenił wypowiedzi polskiego premiera jako "nieoczekiwane" stanowisko ze strony polityka będącego "symboliczną postacią Europejskiej Partii Ludowej" i uosobieniem "obietnicy powrotu" Polski do "polityki proeuropejskiej". "Zajadły atak Donalda Tuska przeciwko regułom europejskim można rozpatrywać również w kontekście wyborczym" - uważa dziennik. Podkreślono, że w 2025 roku w Polsce odbędą się wybory prezydenckie i zauważono, że "w wielu krajach europejskich logika wyborcza wyjaśnia po części, zaostrzenie dyskursu polityków w sprawie nielegalnej imigracji".
"Istnieje ryzyko, że konsekwencje przeniosą się szybko na szczebel europejski" - dodał "L'Opinion", przypominając, że 17 krajów, w tym Francja i Niemcy, zaapelowało niedawno o "zmianę paradygmatu" w polityce migracyjnej w celu zagwarantowania, że osoby, których wniosek o azyl został odrzucony będą szybko odsyłane do kraju pochodzenia.