Pesa podpisała umowę na dostawę do Sofii 5 niskopodłogowych tramwajów Swing. To kolejny z kontraktów podpisanych w tym kraju, poprzedni dotyczył 20 pojazdów, które zostały przekazane stolicy w latach 2013-14.

Umowa ma wartość 8,5 mln euro - informuje tvn24bis.pl. Pesa dostarczy pojazdy w ciągu 7 miesięcy. Przetarg ogłoszony w czerwcu 2015 roku dotyczył dostawy 5 tramwajów oraz materiałów niezbędnych do konserwacji, wyposażenia diagnostycznego, specjalistycznych narzędzi i dokumentacji, a także przeprowadzenie szkolenia personelu.

Pesa pozostawiła w pokonanym polu rumuńską firmę ASTRA Vagoane Calatori S.A., która jednak nie została zakwalifikowana do otwarcia ofert z powodu braku referencji na pięć tramwajów spełniających wymogi zamówienia, wykonanych w ciągu ostatnich trzech lat.

Pojazdy, jakie Pesa dostarczy Bułgarom nie będą się niczym różnić od tych, które zostały im przekazane w poprzednich latach.

Konkurencji niełatwo będzie dogonić bydgoską Pesę, która działalność eksportową we Włoszech rozpoczęła już w 2006 r. Spółka Tomasza Zaboklickiego tylko w ubiegłym roku sprzedała na eksport prawie sto pojazdów szynowych o wartości ponad 575 mln zł, z czego niemal dwie trzecie stanowiły dostawy tramwajów Fokstrot dla Moskwy.

Reklama

– Dostarczyliśmy ich 53, 20 tramwajów Swing trafiło do Sofii, a 15 zmodernizowanych wagonów dla przewoźnika Ceske Drahy – wylicza Michał Żurowski, rzecznik Pesy. Na razie spółka ma kłopot na rynku niemieckim, gdzie przewoźnik Netinera zerwał umowę na dostawy 12 pociągów Link, które nie dostały niemieckiej homologacji.