Famur zapowiada dalszą intensyfikację programu ekspansji zagranicznej i w konsekwencji jeszcze efektywniejszą konkurencję z globalnymi liderami branży okołogórniczej, poinformował prezes Famuru Mirosław Bendzera.




"Przejęcie grupy Kopex przez TDJ w ubiegłym roku otworzyło drogę konsolidacji branży okołogórniczej w Polsce, polegającej na integracji Kopeksu z grupą Famur. Naszym celem jest stworzenie silnego, polskiego podmiotu oferującego kompletne portfolio urządzeń i usług, który oparty będzie na potencjale dotychczas konkurujących ze sobą firm. Połączenie know-how, doświadczeń oraz zasobów Famuru i Kopeksu pozwoli nam realizować kompleksową obsługę projektów inwestycyjnych na całym świecie, zarówno dla branży wydobywczej, jak i energetycznej. Na tym fundamencie chcemy oprzeć dalszą intensyfikację programu ekspansji zagranicznej 'Go Global' i w konsekwencji jeszcze efektywniejszą konkurencję z globalnymi liderami branży okołogórniczej" – powiedział Bendzera, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie osiągnięte w 2016 roku przez grupę Famur wyniki pokazują, zwłaszcza na tle branży, że realizowana przez grupę strategia rozwoju oparta na dywersyfikacji źródeł przychodów i racjonalnej polityce finansowej jest właściwym kierunkiem, który zapewnia wzrost przychodów i generowanie zysku.

"Solidne podstawy finansowo-organizacyjne stwarzają nam komfort prowadzenia bieżącej działalności operacyjnej, a także wzmacniania pozycji spółki na rynku międzynarodowym poprzez realizację programu ekspansji zagranicznej 'Go Global'. Warto zwrócić uwagę, że w ujęciu narastającym w trakcie 2016 r. grupa Famur wypracowała ponad 113 mln zł wyniku operacyjnego, co stanowiło 11,0% osiągniętych przychodów, w porównaniu z rentownością operacyjną na poziomie 5,3% w porównywalnym 2015 r." – dodał prezes grupy.

Na dobre wyniki wpływ miał spory wzrost eksportu będący konsekwencją wdrażanej strategii "Go Global". Sprzedaż grupy Famur poza granice naszego kraju za 12 miesięcy 2016 r. stanowiła 30% przychodów ze sprzedaży ogółem, a w wartościach nominalnych osiągnęła poziom 304 mln zł, wykazując wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 40%, podano w informacji.

"Najważniejszym rynkami zagranicznymi dla grupy Famur były w 2016 r. Rosja oraz kraje Wspólnoty Niepodległych Państw i Unii Europejskiej. Natomiast coraz ważniejszym kierunkiem współpracy zagranicznej są rynki wschodzące, w szczególności Indonezja, Wietnam, Indie, Mongolia, Turcja, kraje bałkańskie, a także państwa Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu" - wymieniono w komunikacie.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

(ISBnews)