Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Wojsko przyjmie tylko 7 tysięcy ochotników

26 marca 2009, 04:30
  • 13
  • Drukuj

Rząd obniża wymagania dla kandydatów do armii, mimo że jest ich więcej niż wolnych etatów.  Nie będzie chętnych do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, a nabór do nich odbędzie się dopiero pod koniec 2010 roku. Jednostki wojskowe mają wolne etaty, ale nie mają pieniędzy na uposażenia dla nowych żołnierzy



Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiadało, że poszukuje ponad 40 tys. osób do służby w zawodowej armii. Aby ich przyciągnąć, MON obniżył wymagania dla kandydatów i podwyższył uposażenia żołnierzom. Najwięcej dla rozpoczynających służbę. Prowadzono też kampanie reklamowe zachęcające do wstąpienia do armii. Jak sprawdziliśmy, wszystkie te zachęty przyciągnęły tylko w pierwszych miesiącach tego roku do wojskowych komend uzupełnień (WKU) kilkanaście tysięcy ochotników. Chętni wciąż się zgłaszają. Jednak jednostki wojskowe, nawet jeśli mają wolne etaty, nie przyjmują ochotników, bo nie mają pieniędzy na uposażenia dla żołnierzy.

Taka sytuacja to efekt trudnej sytuacji finansowej w resorcie obrony. Zmusiła ona rząd do zweryfikowania zapowiadanych planów. Armia przyjmie więc zaledwie 7 tys. żołnierzy.

- Od 2010 roku armia będzie liczyć 100 tys., a nie jak planowaliśmy pierwotnie 120 tys. żołnierzy zawodowych - mówi płk Stanisław Ruman, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

>>> Czytaj też: "Brakuje lekarzy kształconych specjalnie na potrzeby armii"

Dodaje, że najprawdopodobniej dopiero w 2012 roku armia zawodowa będzie liczyć 120 tys. żołnierzy. Eksperci wskazują, że uzawodowienie armii powinno przebiegać zgodnie z planem, bez względu na sytuację finansową. Dodają, że kryzys jest najlepszym okresem do rekrutacji kandydatów do służby w armii.

Mniej zawodowych

- Nikt z nas nie przewidywał, że Ministerstwo Finansów zmniejszy wydatki na wojsko - mówi gen. Andrzej Wasilewski, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

Dodaje, że oszczędności w wojsku nie rujnują procesu profesjonalizacji, ale wymuszają jego spowolnienie. Tłumaczy, że dopiero po tym, jak poprawi się sytuacja finansowa, będzie on kontynuowany.

- To, że ciągle jest modyfikowany rządowy program dotyczący profesjonalizacji armii, spowodowane jest niewłaściwym planowaniem Sztabu Generalnego WP - wskazuje gen. Stanisław Koziej.

Tłumaczy, że korekta liczby żołnierzy zawodowych zmierza w dobrym kierunku, ale niedobrze, że jest wymuszana przez sytuację ekonomiczną, a nie jest efektem przemyślanych założeń. Jego zdaniem resort obrony będzie redukował liczebność armii zawodowej, nawet do 80 tys., bo obecny budżet pozwala na utworzenie dobrze wyszkolonej armii, która liczy tylu żołnierzy. Zdaniem gen. Stanisława Kozieja w armii zawodowej powinno służyć 80-90 tys. żołnierzy zawodowych i 10-30 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).



Źródło:GP/forsal.pl
  • 13
  • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  • gonti2010-05-31 15:26

    Panie Klich i gdzie ta formacja świeżej krwi w wojsku??? siedzą emeryci z pagonami i zajmują miejsca blokując młodym- nie robiąc nic na stanowiskach tylko bawią się na szkoleniach.pokazach itp...Zakończcie zabawę w wojnę na bliskim wschodzie i kasę inwestujcie w polskie wojsko w Polsce a nie tam jakiś bezsensowny sojusz z ameryką i wysyłanie żołnierzy na amerykańską wojnę...i nie mówcie potem,że brakuje pieniędzy na nabory na żołnierzy zawodowych pragnących służyć ojczyźnie w ojczyźnie... tyle

  • a....2010-04-23 21:10

    To wstap do legii cudzoziemskiej ;)po co zaraz do amerykanskiej armii hmm?;p jak to jest mozliwe ze polske nie stac na pobor do wojska poskiego!!!!to jest straszne a gdyby cos....

  • Gosc2010-04-23 20:24

    No i się zesrało tyle reklam i obietnic i chyba łatwiej mi będzie wziąć lipny ślub z jakaś panią z USA i tam wstąpić bo w Polsce to szybciej emerytury doczekam niż poboru. A nawiasem mówiąc ciekawe czy dadzą mi pozwolenia a służbę w obcej armii skoro nasza nie możne znaleźć miejsca dla mnie To wstap do legii cudzoziemskiej ;)po co zaraz do amerykanskiej armii hmm?;p

  • Gość2010-04-19 12:56

    No i się zesrało tyle reklam i obietnic i chyba łatwiej mi będzie wziąć lipny ślub z jakaś panią z USA i tam wstąpić bo w Polsce to szybciej emerytury doczekam niż poboru. A nawiasem mówiąc ciekawe czy dadzą mi pozwolenia a służbę w obcej armii skoro nasza nie możne znaleźć miejsca dla mnie

  • JohnDoe2010-04-09 10:24

    Zawsze chciałem iść do wojska i służyć krajowi... Daliśmy się oszukać!

  • Jurek2010-04-08 09:06

    Barzo przykre że, nasza armia się kurczy. Mieliśmy doświadczenia z przeszłości, w czasie wojny Rząd uciekł na obczyzne a armia była zbyt mała na wygranie. Teraz co sie dzieje co to jest 100 tys żołnierzy (garstka), Ruscy nas rozniosą, i co z tego że jesteśmy w NATO. Nikt nam nie pomoże. Przykład był nie dawno kiedy zaatakowali Gruzje. Nikt nie chciał sie mieszać. U nas było by podobnie, brakuje nam premiera, ten co jest to szkoda mówić.

  • Gość2010-03-23 21:27

    nasza armia to bieda dobrze powiedział kiedyś rosyjski polityk że Polska to dziw..a liżą tyłki amerykanom żeby coś tylko dali dobrze że był kiedyś szarik i Kloss bo pewnie chyba nawet wojnę byśmy przegrali naszych żołnierzy zawsze pokazują w obdartych butach albo jeden karabin na dwóch przykład film Jak rozpętałem drugą wojnę światową jak Franek przegrał buty w karty .wszystko układy po co Polska okupuje Irak co za to będziemy mieć umowy na remonty drug ;domów i tak by tam pojechała firma która więcej da w łapę tak to już jest w naszym kraju nie smarujesz nie jedziesz miałem kiedyś przysięgę że będę bronił kraju "nigdy w życiu"kiedyś tak teraz nie wszystko0 skorumpowane w rządzie gryzą się jak psy a ja miałbym za nich nastawiać karku każdy goni za kasą i wiecznie mało nie ma dnia bez afery w rządzie albo ktoś ćpa alboi ktoś kogoś molestuje .rząd cieszy się że bez robocie maleje a dlaczego bo Polacy wyjechali za chlebem kolego a co ty k...a wiesz jak mozesz rosjanem sie podpierac?? a u nich co sie dzieje w armii teraz i co sie dzialo np w czasie II wojny światowej myslisz ze mieli wiecej niz karabin na 2. Zeby nie zachod przegrali by ta wojne. a od klossa i szarika sie o.......l bo to moi bochaterowie z dziecinstwa i mysle ze tak samo wiekszosci ludzi w tym kraju