Transport gazu będzie się odbywał na podstawie umowy o pięcioletniej współpracy. Spółka powołuje się na dokument podpisany z ukraińskim Naftogazem w maju 2012 roku. Zgodnie z kontraktem, dostawy będą sięgały 10 mld metrów sześciennych rocznie.

>>> Groźba zakręcenia kurka z gazem przez Rosję, ucisza Europę ,która nie ma odwagi wprowadzić sankcji ekonomicznych przeciwko Moskwie - twierdzą hiszpańscy komentatorzy.

Rosja, na fali konfliktu z Ukrainą, wielokrotnie groziła władzom w Kijowie zakręceniem kurka z gazem. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. potwierdził, że dziś niemiecki koncern RWE przysyła gaz na Ukrainę przez terytorium naszego kraju. W ciągu doby przez punkt wyjścia Hermanowice ma trafić do naszego wschodniego sąsiada 4 mln metrów sześciennych gazu.

W 2013 roku RWE Supply & Trading dostarczyło na Ukrainę około miliarda metrów sześciennych gazu. Z informacji prasowej RWE wynika, że niemiecka spółka zwiększy wolumeny przesyłu błękitnego surowca, jak tylko zostaną zlikwidowane ograniczenia na granicy słowacko-ukraińskiej. Może to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy - czytamy w komunikacie.

Reklama

Przesył surowca przez Polskę na Ukrainę po raz pierwszy uruchomiony został w listopadzie 2012 roku. Połączenie gazowe z Ukrainą w Hermanowicach umożliwia przesył rocznie 1,5 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa. Ukraina do tej pory rocznie wydobywała 20 mld metrów sześciennych rocznie , a kolejne 30 importowała z Rosji.

>>> Polska coraz lepiej dba o własne potrzeby energetyczne. Widać to na przykładzie możliwości zwiększonego importu gazu z Niemiec - pisze „The Economist”