Polska znajduje się wśród europejskich krajów o najniższej przestępczości. Znacznie bardziej niebezpiecznymi krajami są Bułgaria, Grecja i Łotwa.

Najmniej bezpiecznym europejskim krajem pozostaje od wielu lat Bułgaria – wynika z danych Eurostatu. Od 2009 do 2012 roku znajdowała się na czele krajów o największej przestępczości. W 2012 roku Bułgaria zanotowała 36,8 proc. wskaźnik przestępczości. Przy obliczaniu tego odsetka Eurostat brał pod uwagę wszystkie akty łamania prawa, przemocy lub wandalizmu.

Zdecydowanie lepiej sytuacja pod tym względem wygląda w Polsce. W latach 2009-12 Polska znajdowała się niezmiennie wśród 6 europejskich państw o najniższym poziomie przestępczości. Wyniósł on 12,5 proc. w 2012 roku. Przestępczość w Polsce plasuje się też zdecydowanie poniżej średniej dla UE. W porównaniu do 2009 roku sytuacja w kraju pogorszyła się o 0,2 proc.

Do najmniej bezpiecznych europejskich państw w 2012 roku poza Bułgarią zaliczały się Grecja (29,5 proc.), Wielka Brytania i Szwajcaria (24,2 proc.) oraz Holandia (23,1 proc.). Najbardziej bezpieczne były Islandia (4,4 proc.), Chorwacja (7,2 proc.), Norwegia (8 proc.) oraz Litwa (9,2 proc.).

O ile wysoki poziom przestępczości w Bułgarii i Grecji nie powinien dziwić, o tyle w Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii jest zaskakujący. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2102 roku liczna przestępstw w Wielkiej Brytanii była niemal dwukrotnie wyższa niż w Polsce. Co więcej od 2003 roku występuje wyraźny wzrost dynamiki spadku przestępczości nad Wisłą. W latach 2003 - 2012 liczba zarejestrowanych przestępstw zmalała w naszym kraju o 24 proc.

Reklama

Malejąca ilość przestępstw jest naturalnym zjawiskiem i jest w głównej mierze związana z demografią. Na całym świecie około 90 proc. przypadków łamania prawa jest udziałem młodych mężczyzn. Powszechnie wiadomo, że Polska jest krajem starzejącym się.

Głównymi przyczynami zmniejszającej się ilości przypadków łamania prawa w Polsce poza tym jest profesjonalizacja policji, poprawa zaufania do służb mundurowych oraz wzrost zamożności społeczeństwa.

Metodologia:

Dane Eurostatu dotyczą liczby przestępstw („crime”) lub aktów przemocy i wandalizmu („violence”, „vandalism”). Przestępstwo jest definiowane jako wszystkie zarejestrowane przez policję przypadki łamania prawa z wyjątkiem drobnych wykroczeń. Za akty przemocy i wandalizmu są uważane przypadki naruszenia nietykalności cielesnej, kradzieży z użyciem siły oraz przestępstw na tle seksualnym. Podane liczby dotyczą gęsto zaludnionych europejskich obszarów.