statystyki

Ha-Joon Chang: Kraje zacofane nie rozwiną się nigdy, jeżeli maksymalnie otworzą swoje gospodarki

5 grudnia 2014, 06:40 | Aktualizacja: 24.07.2015, 11:19
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Kibera, slumsowa dzielnica Nairobi.

Kibera, slumsowa dzielnica Nairobi.źródło: ShutterStock

Gdyby Korea Płd. przyjęła bezkrytycznie popularną na Zachodzie opowieść o tym, że droga do rozwoju ekonomicznego wiedzie przez maksymalne otwarcie swojej gospodarki, to tkwili byśmy do dziś na peryferiach światowej gospodarki - mówi w wywiadzie koreański ekonomista Ha-Joon Chang.

Reklama

Reklama

Czy ekonomia naprawdę jest taka prosta?

Oczywiście. 95 proc. ekonomii można zrozumieć przy użyciu odrobiny zdrowego rozsądku. A bez tych niezrozumiałych 5 proc. można sobie spokojnie poradzić. Choć jeśli zejść naprawdę głęboko, to sprawa zaczyna się robić mocno skomplikowana, nierzadko skrajnie techniczna albo totalnie ezoteryczna. Ale bądźmy szczerzy: ilu fizyków tak naprawdę rozumie teorię względności Einsteina? A ilu tylko wie o jej istnieniu? Ale czy jeśli ktoś nie jest Einsteinem, to czy nie można powiedzieć, że jest fizykiem? Nie sądzę.

To czemu ekonomia uchodzi za trudną?

Bo ekonomiści wymyślili, że ten hermetyczny żargon i wciskana wszędzie – często na siłę – matematyka im się bardziej opłacają. To z resztą nie jest przypadłość wyłącznie ekonomistów. Każdy zawód bazujący na pewnej technicznej kompetencji radzi sobie w ten sposób. Dzięki tej hermetyczności piloci, hydraulicy czy lekarze sprawniej się z sobą komunikują. Nie bez znaczenia jest również to, że jeśli profesja uchodzi za skomplikowaną, to świadczący ją profesjonaliści mogą łatwiej usprawiedliwiać wysokie ceny swoich usług. Akurat w przypadku ekonomii – najlepiej opłacanej nauki społecznej – widać to bardzo dobrze.

Nie przesadza pan?

Ja przesadzam? Guru amerykańskiej ekonomii akademickiej Gregory Mankiw z Uniwersytetu Harvarda (prof. Mankiw jest autorem najważniejszego podręcznika ekonomii, z którego uczą się amerykańscy studenci – red.) powiedział kiedyś mniej więcej tak: „Ekonomiści lubią udawać naukowców. Wiem, bo sam to robię. Kiedy wchodzę na zajęcia ze studentami pierwszego roku, zaczynam od bardzo formalnego wykładu przedstawiającego ekonomię jako dziedzinę, w której wszystko można zmierzyć i w miarę precyzyjnie przewidzieć. Dlaczego to robię? A co? Mam mówić młodym, pełnym dobrych chęci ludziom, że zapisali się na jakieś chybotliwe akademickie rozważania, które nie zakończą się zdobyciem żadnej twardej wiedzy? Już wkrótce sami się o tym przekonają”.

Ekonomista chyba jednak zna się na gospodarce lepiej niż zwykły śmiertelnik.

I właśnie takie myślenie daje ekonomistom niesamowitą przewagę. Już na wstępie dostają do ręki możliwość wypowiadania się z lepszej, bo eksperckiej perspektywy. Z jakiegoś dziwnego powodu ludzie w tej akurat dziedzinie wyjątkowo łatwo akceptują tytularne autorytety. Proszę zwrócić uwagę, że większość zwykłych ludzi nie ma większego problemu z wypowiadaniem się na takie tematy, jak: wojna w Afganistanie, energia atomowa, zmiana klimatu, małżeństwa gejowskie albo aborcja. I robimy to, nawet jeśli nie jesteśmy wojskowymi i nie mamy doktoratów z fizyki jądrowej, biologii albo etyki. Bo wydaje nam się – i całkiem słusznie – że to są sprawy o dużym znaczeniu dla społeczeństwa. Jest więc nawet wskazane, by świadomi i aktywni obywatele się w te spory mieszali. W końcu tak funkcjonuje demokracja. A poza tym inteligentny człowiek potrafi zajmować stanowisko nie tylko w kwestiach, w których siedzi po uszy. Po to jest w końcu człowiekiem inteligentnym i potrafi wnioskować na podstawie dostępnej wiedzy, umie tę wiedzę poszerzać i oceniać wiarygodność argumentów.

A ze sporami ekonomicznymi tak nie jest?

Gdy rozmowa wchodzi na tematy ekonomiczne i wyjdzie na jaw, że w gronie dyskutujących jest ekonomista, wszyscy kładą uszy po sobie. A często ludzie w ogóle nie chcą się wypowiadać na tematy ekonomiczne. „To jakieś trudne, techniczne wyliczenia” – myślą i oddają ekonomię ekonomistom.

Wygląda na to, że tak to działa na wielu różnych poziomach. Wie pan, ilu polskich ministrów finansów po 1989 r. to byli ekonomiści?

Ilu?

Wszyscy. Cała siedemnastka. To coś jakby niepisana reguła polskiej polityki. Która nie ma precedensu w żadnej innej dziedzinie życia politycznego. Bo przecież ministrem zdrowia nie zostaje automatycznie lekarz, a na stanowisku szefa resortu sprawiedliwości nie musi zawsze pojawić się prawnik. Niekiedy – jak choćby w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej – wprowadzona zostaje zasada cywilnej kontroli nad resortem.

I tak to właśnie działa. Gdy dochodzi do tematu ekonomicznego, to skądinąd odpowiedzialni i inteligentni ludzie zaczynają się zachowywać jak dzieci. Bo przecież przekonanie, że ekonomista będzie najlepszym politykiem gospodarczym, jest oparte wyłącznie na wierze. Na to nie ma żadnych dowodów. A jeśli już mielibyśmy się tu doszukiwać jakiejś zależności, to będzie ona raczej odwrotna, niżbyśmy się spodziewali.

To intuicja czy ma pan jakieś dowody?

Porównajmy z sobą dwa regiony świata: Azję Wschodnią i Amerykę Łacińską. Oba mniej więcej w tym samym czasie podjęły próbę dogonienia rozwiniętego gospodarczo świata. W Ameryce Łacińskiej na czele tych przemian stanęła kasta zawodowych ekonomistów. Nierzadko wykształconych na najlepszych amerykańskich uniwersytetach: od Harvardu po Chicago. W Azji było inaczej. W Japonii w resortach gospodarczych dominowali prawnicy. A na Tajwanie i w Chinach inżynierowie. Podobnie w mojej rodzinnej Korei. Oh Won-chul, w latach 70. główny strateg przestawienia gospodarki z eksportera niskoprzetworzonych towarów na lidera elektroniki i przemysłu ciężkiego, był… właśnie inżynierem. A teraz porównajmy dorobek gospodarczy Ameryki Łacińskiej z Azją Wschodnią w okresie powojennym. Korea Południowa, Japonia, Tajwan, a potem Chiny rozwijały się wtedy w zawrotnym tempie, faktycznie dołączając do grona najbogatszych państw świata. A Ameryka Łacińska stała w zasadzie w miejscu, okresy koniunktury przeplatając regularnie powracającymi kryzysami. Inny przykład to Portugalia. Niedawno czytałem, że prawie 90 proc. tamtejszych ministrów finansów od czasów II wojny światowej miało tytuł doktorski z ekonomii. Mimo tego faktu Portugalia uchodzi dziś za jedną z najgorzej zarządzanych gospodarek Europy Zachodniej.

Może to przypadek.

Jasne, że tu nie musi być bezpośredniego wynikania. Ale to chyba dosyć powodów, by przestać wierzyć w bajeczkę, że dobra polityka gospodarcza wymaga zaangażowania dobrych ekonomistów. Na tym polu w stu procentach zgadzam się z królową Elżbietą II, która w listopadzie 2008 r. odwiedziła London School of Economics. Najpierw grzecznie wysłuchała wystąpienia o przyczynach wybuchu kryzysu finansowego, który właśnie ogarniał świat. A zaraz potem dobrodusznie, ale celnie zapytała: „No dobrze, ale jak to możliwe, że nikt z państwa tego nie przewidział?”.

Zawsze jest pan taki ostry wobec własnej profesji?

Tu nie chodzi o jakąś szczególną złośliwość wobec swojego plemienia. Raczej o uświadomienie sobie, że oddawanie tak kluczowej dziedziny życia jak gospodarka garstce technokratów nie jest dobrym pomysłem. I to z dwóch powodów. Po pierwsze to jest zaprzeczenie demokracji. Bo przecież nie po to mamy legalnie wybranych przedstawicieli, żeby zaraz potem mówić im: „O nie, bratku! Ty nosa w gospodarkę wkładać nie będziesz! W innych dziedzinach proszę bardzo, ale od gospodarki wara! Tu trzeba się znać”.

A drugi powód?

Drugi powód to ekonomiczny imperializm. Ekonomistom nie wystarcza to, że żaden laik nie śmie zapuszczać się na ich poletko. Oni sami bardzo chętnie mieszają się do innych dziedzin. Już w 1932 r. angielski ekonomista Lionel Robbins stworzył z pozoru niewinną definicję ekonomii. Czytamy w niej, że „ekonomia to nauka o ludzkim zachowaniu jako o stosunku między danymi celami i ograniczonymi środkami o alternatywnych zastosowaniach”.

Brzmi niewinnie.

Tylko z pozoru. De facto oznacza to, że ekonomia to badanie racjonalnych ludzkich zachowań. A jeśli tak, to niby dlaczego nie przyłożyć jej do wszystkich innych dziedzin życia. I to się właśnie dzieje! Gary Becker…

Zmarły w tym roku amerykański noblista i filar szkoły chicagowskiej.

Tenże Becker zasłynął używaniem ekonomii wszędzie: do analizowania relacji w małżeństwie, przestępczości czy polityki narkotykowej. W wersji pop to samo robią takie książki jak „Freakonomia” (wydania polskie 2008 i 2011 – red.), gdzie ekonomista Steven Levitt i dziennikarz Stephen Dubner piszą o ekonomicznych prawidłach stojących za zachowaniem japońskich zawodników sumo czy członków Ku-Klux-Klanu. I robią to rzecz jasna fantastycznie. Ale w ten sposób tworzy się wrażenie, że ekonomia jest wszędzie. I że wszędzie można – a nawet należy – zastosować żelazne reguły podaży i popytu. Tymczasem każdy z nas wie, że to bzdura. Choć większość ludzi gasi ten sprzeciw już w zarodku. Bo przecież skoro tak mówią ekonomiści, to coś musi być na rzeczy.

Cały czas mówimy o ekonomistach jako o jednym plemieniu. A przecież to profesja wewnętrznie podzielona jak żadna inna.

O, tak! Dzieje się tak dlatego, że ekonomia nie jest nauką ścisłą, która może się oprzeć na wiedzy pewnej. Dlatego pozostają interpretacje. A ponieważ interpretacje mogą być skraje różne, więc rodzą się gorące spory. Nieraz idzie naprawdę na noże.

Jak normalny człowiek ma się w tym chaosie połapać?

Wystarczy, że będzie świadom istnienia dziewięciu podstawowych szkół ekonomicznych.

Aż dziewięciu?! To nie jest tak, że wszystko sprowadza się do sporu wolnorynkowców z etatystami?

Gdyby to było takie proste, nie musiałbym pisać książki „Ekonomia. Instrukcja obsługi”! Moim zdaniem najważniejszych szkół jest dziewięć. I każda z nich ma trochę racji, a jednocześnie każda się trochę myli. Jak to w życiu.

Od czego zaczniemy?

Zacznijmy od szkoły klasycznej. To tradycja myślenia wywodząca się od Szkota Adama Smitha i kontynuowana w XIX w. przez Anglika Davida Ricardo czy Francuza Jeana Baptiste’a Saya. To oni wymyślili „niewidzialną rękę rynku” i byli zdecydowanymi zwolennikami wolnego handlu. W jednym zdaniu ich przesłanie można podsumować tak: wolne rynki są dobre, bo konkurencja dyscyplinuje wszystkich uczestników gry. Dlatego niech nikt tego mechanizmu nie rusza, bo go popsuje.

To myślenie dość popularne w polskiej publicystyce ekonomicznej.

Ono ma jednak parę słabych punktów. Klasycy generalnie nie potrafią radzić sobie z kryzysami i z problemami społecznymi, takimi jak bezrobocie. Każą się tym zjawiskom bezczynnie przyglądać, jakby to był jakiś dopust boży. Bo my, śmiertelnicy, zaradzić im i tak nie możemy.

Pesymiści.

I trochę niedzisiejsi. Poza tym myśl klasyczna – stworzona w czasach rewolucji przemysłowej – ma już jednak swoje lata. Dlatego gdzieś po drodze wykiełkowała z niej tradycja neoklasyczna. Jej najważniejszy przedstawiciel to zmarły w 1924 r. Alfred Marshall, guru angielskiej, a co za tym idzie – światowej ekonomii pierwszej ćwiartki XX w.

Co mówią neoklasycy?

Oni uważają, że jednostka wie, co robi. I dlatego nie należy uszczęśliwiać jej na siłę. Duch neoklasyczny jest w ekonomii obecny do dziś. To od nich pochodzi na przykład kluczowe w ekonomii pojęcie użyteczności. Czyli subiektywnego zadowolenia homo oeconomicus z rzeczy, które mu się przytrafiają. Według neoklasyków człowiek to jest taka racjonalna maszyna, która cały czas goni za tym, by tej użyteczności mieć jak najwięcej. A gospodarka to suma takich właśnie maszynek.

I to jest – jak rozumiem – jednocześnie słaby punkt podejścia neoklasyków do ekonomii.

Tak. Bo wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Czy widzimy tam takie racjonalne maszynki goniące za maksymalizacją swojego egoistycznego interesu?

Czasem tak, a czasem nie.

No właśnie. Czy bankowcy pompujący bańkę na rynku nieruchomości przed rokiem 2008 działali racjonalnie, czy głupio? Czy gospodarka dobrze na tym wyszła? Kilka takich pytań i całe neoklasyczne rozumowanie zaczyna się chwiać. Do tego dochodzi jeszcze zarzut natury klasowej. To znaczy, że neoklasycy są obrońcami status quo. Jesteś bogaty? Widocznie zasłużyłeś! Jesteś biedny? Pewnie byłeś głupi i leniwy! To dlatego neoklasyków więcej na wyższych partiach drabiny społecznej. A im niżej, tym jest ich mniej.

I tak dochodzimy do kolejnej szkoły ekonomicznej, czyli marksizmu.

Jej przedstawiać aż tak bardzo nie trzeba. Sedno marksizmu tkwi w przesłaniu: kapitalizm to znakomite narzędzie rozwoju ekonomicznego. Ale upadnie. Bo jest oparty na wyzysku. I ci wyzyskiwani w końcu upomną się o swoje interesy.

No i upomnieli się!

I tak, i nie. Bo historia pokazała, że Marks miał i ma nadal wiele racji w punktowaniu słabości kapitalizmu. Ale w jednym go nie docenił. Nie przewidział, że będzie on w stanie tak się przepoczwarzać, by uniknąć wielkiej rewolucji komunistycznej na szeroką skalę.

Dzięki czwartej szkole, czyli keynesizmowi.

Dlatego trudno powiedzieć, czy keynesizm jest lewicowy, czy raczej konserwatywny. Bo z jednej strony forsuje on konieczność stworzenia takich mechanizmów, które przesuną środki od bogatych w kierunku biednych. Głównie w formie rządowej interwencji w gospodarkę. Jednak z drugiej strony keynesiści stawiają na redystrybucję nie dlatego, by raz na zawsze zniwelować podziały społeczne. O, nie! Oni nie są marksistami. Chcą tylko, żeby biedniejsi mieli środki, które pozwolą im na kupowanie produktów tworzonych przez kapitalistów. Żeby te pieniądze mogły do nich wrócić. Keynesizm jest więc szkołą pokojowego zmniejszania nabrzmiałych problemów społecznych. Ale nie rości sobie ambicji do ich rozwiązania raz na zawsze.

A słabe strony Keynesa?

Skupienie się na krótkim okresie. Keynes jest autorem słynnej frazy, że „w długim okresie wszyscy będziemy martwi”. I to była wielka siła jego szkoły, bo ona nie pozwalała chować głowy w piasek, gdy gospodarką wstrząsała recesja. Ale to miało też swoje negatywne strony. Bo stosowany zbyt długo keynesizm rodzi skostnienie. Jest raczej słaby w radzeniu sobie z długofalowymi problemami: skutkami postępu technologicznego albo wypaczania się instytucji.

Jak Keynes, to i jego główny rywal – Friedrich von Hayek. Czyli szkoła austriacka. O co im – jednym zdaniem – chodziło?

Austriacy mówią: nie ma takiej instytucji, która byłaby w stanie przetworzyć wszystkie informacje od nabywców i sprzedawców. Dlatego najlepiej zostawić wszystko rynkowi. Szkoła austriacka była dzieckiem swoich czasów. Miała być odtrutką na próby zaprowadzenia centralnego planowania. Jej popularność w USA – począwszy od lat 70. – wiązała się również z ponownym zaostrzeniem zimnej wojny. Bo każdy pocisk, który można było odpalić w znienawidzony Związek Radziecki, był dobry.

Wyczuwam ironię.

Szkoła austriacka jest tyleż spójna, ile oderwana od rzeczywistości. Hayek był bowiem radykałem. W swoim sztandarowym dziele „Droga do niewolnictwa” pisał wręcz, że każda interwencja rządu w gospodarkę wprowadza kraj na równię pochyłą wiodącą wprost do socjalizmu. Podkreślam słowo „każda”. Rzecz w tym, że nie ma świecie kraju, w którym rząd zupełnie wycofał się z gospodarki. I nigdy nie będzie. Bo to by był jakiś horror.

>>> Czytaj też: Polska potrzebuje fabryk, a nie banków. Gospodarka bez przemysłu jest ułomna

Szkoły, o których do tej pory mówiliśmy, są dość znane. Te mniej oczywiste zostawił pan na koniec.

Moim zdaniem najważniejszą spośród niedocenianych szkół ekonomicznych jest ekonomia rozwoju. Pokazuje ona świat z nieco innej perspektywy niż te poprzednie. To jest optyka krajów biednych i słabo rozwiniętych. Takich jak pańska ojczyzna Polska i moja – Korea.

Korea trochę jednak bogatsza.

Ale nie zmienia to faktu, że gdyby Korea przyjęła bezkrytycznie popularną na Zachodzie opowieść o tym, że droga do rozwoju ekonomicznego wiedzie przez maksymalne otwarcie swojej gospodarki, to tkwili byśmy do dziś na peryferiach światowej gospodarki. I to jest właśnie główne przesłanie ekonomii rozwoju. Dowodzi, że kraje zacofane nie rozwiną się nigdy, jeżeli zdadzą się tylko na rynek. Bo ten zawsze premiuje silniejszych. Wbrew pozorom tego typu myślenie nie zrodziło się w Korei, Japonii ani w Chinach.

Tylko gdzie?

W średniowiecznej Anglii. W renesansowych Włoszech. A potem w USA po zwycięskiej wojnie o niepodległość.

To Ameryka nie była od początku swego istnienia wolnorynkowym rajem?

To jeden z największych mitów historii gospodarczej. Amerykanie stali się promotorami wolnego handlu, gdy już poczuli, że mogą sobie na to pozwolić. Ale wcześniej należeli do największych zwolenników ekonomicznego protekcjonizmu. Takie podejście wymyślił sekretarz skarbu Alexander Hamilton.

Ten z banknotu dziesięciodolarowego.

Ten sam. On jest autorem koncepcji „raczkujących gałęzi przemysłu”, które państwo musi chronić z pomocą wszystkich dostępnych środków: barier celnych, a – jeśli zajdzie taka potrzeba – nawet metodami wojskowymi. A dopiero gdy przemysł się rozwinie, może się boksować na bardziej otwartych rynkach. Mówiąc krótko, Hamilton był ojcem tej samej koncepcji, z którą 200 lat później walczyły ulokowane w Waszyngtonie instytucje finansowe: MFW i Bank Światowy.

>>> Polecamy: Hein: Nasze pensje są sztucznie hamowane. Bez wzrostu płac grozi nam kolejny kryzys i rewolucja

Dużo tego wszystkiego się robi. Jakie szkoły nam jeszcze zostały?

Ważna jest też szkoła schumpeterowska. Jej guru Joseph Schumpeter też był Austriakiem. Ale z Hayekiem łączyło go niewiele. Schumpeter był trochę jak Marks. Bo też przewidywał, że kapitalizm wpadnie w kłopoty. Choć nie z powodu rosnących różnic społecznych. Zdaniem Schumpetera firmy będą rosły i rosły, aż w końcu staną się niewydolnymi biurokratycznymi potworami. Niezdolnymi do wygenerowania jakichkolwiek innowacji.

Miał wiele racji.

Ale nie sprawdziła się jego główna przepowiednia – kapitalizm nie upadł. Bo kapitalizm i na tym polu okazał się sprytniejszy. Wytworzył mechanizmy samonaprawy. Na przykład na polu innowacji wielkie koncerny zaczęły współpracować z rządem. I to w ten sposób powstaje dziś większość przełomowych odkryć, które ciągną gospodarkę do przodu. Wystarczy wspomnieć internet.

Czy to już wszyscy?

Skąd. Możemy jeszcze wspomnieć o szkole instytucjonalnej i szkole ekonomii behawioralnej. Obie są wynikiem niezgody na ograniczanie ekonomii tylko do spojrzenia szkoły klasycznej i szkoły neoklasycznej. Czyli sprowadzania ludzi do tych racjonalnych i egoistycznych maszynek, które gonią jedynie za maksymalizacją użyteczności.

Co mówią instytucjonaliści?

Że każdy z nas jest produktem społeczeństwa, z którego wyrósł. Nawet wtedy, gdy może zmieniać panujące w nim zasady.

A jaśniej?

Weźmy pod rozwagę taką zagadkę: dlaczego w gospodarce rynkowej w ogóle istnieją firmy, nierzadko organizujące więcej niż jeden etap produkcji jakiegoś towaru? Przecież teoretycznie na każdym z nich powinien zarabiać osobny homo oeconomicus.

To się nie opłaca.

No właśnie. Instytucjonaliści spopularyzowali termin kosztu transakcyjnego. W każdym społeczeństwie takie koszty kształtują się inaczej. I dlatego homo oeconomicus w Brazylii zachowuje się inaczej niż jego odpowiednik w Wielkiej Brytanii.

A ostatnia szkoła twierdzi, że homo oeconomicus… nie istnieje. I nigdy go nie było.

To behawioryści. Oni z kolei poddali w wątpliwość inne założenie szkoły klasycznej, czyli racjonalność pojedynczego uczestnika ekonomicznej gry. Bo niby na jakiej zasadzie ekonomiści mówią, że ludzie zareagują w ten albo inny sposób na jakiś ekonomiczny impuls? Czy nie przeceniają ich zdolności do analizy sytuacji? Czy nie zapominają o pułapkach myślowych, w które każdy z nas wpada?

Mamy zatem dziewięć szkół...

A teraz pora uświadomić sobie, że w praktyce nigdy nie mamy do czynienia z tylko jedną z nich. Zawsze to będzie koktajl złożony z różnych szkół i tradycji.

To dobrze?

Bardzo dobrze. Dlatego na podręcznikach ekonomii powinno się zawsze znajdować ostrzeżenie: „Wypicie tylko jednego składnika surowo wzbronione. Może prowadzić do arogancji, a nawet martwicy intelektualnej”.

To już nawet nie pytam, do której szkoły pan siebie zalicza.

I słusznie.

Ha-Joon Chang - koreański ekonomista pracujący na Uniwersytecie Cambridge. Autor kilku głośnych książek, w tym „23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie” (wydanie polskie 2013 r.). W 2014 r. ukazała się jego najnowsza książka „Economics: The Users Guide” (Ekonomia. Instrukcja obsługi).

>>> Polecamy: Nasze podatki są niskie. Wywiad z ministrem Mateuszem Szczurkiem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • StanRS(2015-06-06 10:03) Odpowiedz 122

  Powinni o tym mówić w szkołach i na uniwerkach na lekcjach ekonomii. A tak gimbusy jak tylko dostaną dowód i wykształciuchy na uniwerkach głosują na swojego idola demagoga Korwina, który nie ma większego pojęcia o gospodarce.

 • Marian(2014-12-05 19:08) Odpowiedz 21

  Genialny wywiad, pomimo, że tekst długi jest bardzo ciekawy. Zazdroszczę trochę Korei, że mają tam mądrzejszych zarządzających niż u nas.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Bart Py(2014-12-05 18:15) Odpowiedz 11

  do: żart

  Czyli.. państwo istnieje tylko wtedy, kiedy ingeruje w gospodarkę? Dalej - im więcej ingeruje, tym jest silniejsze? Jeśli tak, to wystarczy spojrzeć na historię ZSRR czy dzisiejszą Wenezuelę.

  Ten przykład z okupacją jest bardzo dziwny. A co, gdy rząd powraca na ojczyzny łono i NIE ingeruje w gospodarkę, pobierając jedynie minimum danin na poprawne działanie wszystkich mechanizmów państwowych (MSZ, MSW, Skarb, kilka niezbędnych ministerstw, sądownictwo, policja, wojsko i parę innych rzeczy)? Dlaczego państwo, pomimo, że istnieje, ponieważ jest uznawane przez sąsiadów i ma wszystkie narzędzia potrzebne do rządzenia, de facto Twoim zdaniem NIE istnieje?

 • Olsen(2014-12-06 02:08) Odpowiedz 10

  Na litość Boską! Co to za bzdury? Wypowiedzi na poziomie gimnazjalisty poziłkującego się wikipedią i opiniami dziadka.

 • wiosna(2015-03-17 20:14) Odpowiedz 10

  Zasadnicza roznica tkwi w tym, kto zajmuje sie gospodarka. W Korei Pd - inzynierowie, co zmierza do innowacji i
  postepu w gospodarce panstwa i czyni ja atrakcyjna dla importerow. W PRL i podobnie w IIIRP innowacyjnoscia polskich
  izynierow finansjera tutejsza ani amerykanska nie jest zainteresowana, gdyz ma stokrotne dochody z tego, co juz produkuje, nie wspominajac o produkcji papierowych $$.

 • p(2015-01-04 10:20) Odpowiedz 10

  A my to zrobilismy otworzylismy a wlasciwie Balcerowicz nam to wmowil ze trzeba otworzyc sie na maxa i to zrobilismy i co? Nie ma juz nic polskiego, Banki, sklepy, korporacje itd a polacy pracuja za miske ryzu stalismy sie tania sila robocza

 • Piotr(2015-05-22 23:15) Odpowiedz 10

  @Krzysiek

  Żeby zrozumieć obecny system ekonomiczny, polecam przeczytać "The Managerial Revolution" Jamesa Burnhama. Nie żyjemy w kapitalizmie, a w menadżerializmie. Wystarczy popatrzeć, kto spija śmietankę. Kapitaliści? Nie, oni wiele stracili np. w czasie kryzysu z 2008. Natomiast menadżerowie - oni spokojnie wylądowali ze swoimi złotymi spadochronami, z wielomilionowymi odprawami z pieniędzy podatników.

 • Eltor(2014-12-05 20:10) Odpowiedz 10

  Kiedy to czytałem, zdziwiło mnie, że autor nie pociągnął tematu wprowadzania marksistowskiej ekonomii w życie w ZSRR i innych państwach postępowych. Choć to oczywiście nie pasowało do ogólnego wydźwięku, że kapitalizm jest zły.
  Aż tu na końcu widzę, że to Woś napisał. I nic już więcej nie dziwiło.

 • Ethouris(2015-02-10 22:24) Odpowiedz 01

  [!ja]: Z trudem powstrzymam się od oceny twojej osoby, pozwolę sobie skomentować jedynie parę kwestii.

  Gdyby Korea Południowa (Hangug) otwarła się na wolną wymianę gospodarczą itd. - po co gdybać, wystarczy popatrzeć, jak wyglądają dziś kraje, które to zrobiły - jak np. Polska - a jak Korea. Kryzys w Korei zaś był nieunikniony, ponieważ wziął się z hurraoptymistycznego inwestowania pod kredyt, bez oglądania się na konsekwencje - a te musiały kiedyś nastąpić. Takich kryzysów USA przeżyło już wiele, dość wspomnieć choćby ten związany z "kreatywną księgowością", i niejeden pewnie jeszcze przeżyją.

  A z jakiego powodu półwysep Koreański jest podzielony na dwa państwa, mówiące co prawa niemal tym samym językiem, ale diametralnie od siebie odmienne organizacyjnie, to wystarczy zajrzeć na głupią Wikipedię i poczytać o wojnie Koreańskiej. Jeżeli mówimy o czasach, gdy "świat otworzył się na gospodarkę Korei" to możemy jedynie mówić o czasach, gdy co nieco odbudowano gospodarkę po zaprzestaniu działań wojennych - wcześniej jedynym towarem eksportowym Korei były "zupki chińskie" (od tego zresztą zaczynała firma Samsung) - czyli czasach, gdy Korea Północna już dawno istniała. Twierdzenie zatem, że jej otwarcie na świat miałoby cokolwiek wspólnego z byciem okupowanym przez komunistyczny reżim świadczy, delikatnie mówiąc, o kompletnym utracie kontaktu z rzeczywistością.

 • żart(2014-12-05 19:56) Odpowiedz 00

  Do: Bart Py

  Wszelkie Twoje "daniny" (dla państwa) to ingerencja w gospodarkę.
  Daniny powstają z gospodarki (z pustego i Salomon nie naleje).
  Państwo pobiera "haracz" (podatki) aby się utrzymać, od "gospodarki" (obywateli).
  Obojętnie czy kapitalistyczne, socjalistyczne, neutralne itd...
  Dlaczego U.E. wprowadza ograniczenia w produkcji (mleka,cukru,itd...), t.zn.miesza się do gospodarki.
  Za Adolfa H., Józefa S. Wiesław G. itd... były t.zw. "kontyngenty",oddanie państwu częśc swojej produkcji.
  Dzisiaj nazywają to podatkami (VAT,itd...).
  Powiedz rządzącym, że mają przestać wpierd.alać się do gospodarki.

 • Krzysiek(2015-01-12 21:43) Odpowiedz 01

  @esu: "Szkoła klasyczna nie myli się." - owszem, w niektórych aspektach myli się. Np. wg Prawa Saya, recesja może być spowodowana tylko takimi nadzwyczajnymi wydarzeniami jak np. wojna, ale nie po prostu spadkiem popytu wywołanym pesymizmem konsumentów. A więc jakiekolwiek zwiększone wydatki rządu (polityka z powodzeniem stosowana przez rządy wielu krajów w celu łagodzenia cyklicznych recesji od czasów New Deal) są bezcelowe i tylko zakłócają naturalny porządek rzecz.
  Poza tym szkoła klasyczna, ze swoim "rynek sam się reguluje, więc zostawmy go w spokoju", została skompromitowana np. w kryzysie finansowym z 2008, do którego nie doszłoby, gdyby nie postępująca od lat 80-tych liberalizacja rynków finansowych.
  Jeśli chodzi o Marksa: jak na dziś, pomylił się mówiąc, że kapitalizm zostanie zastąpiony przez socjalizm, ale też trzeba przyznać, że kapitalizm dziś, a jeszcze bardziej kapitalizm z lat 1945-1972, ewoluował ("zsocjalizował", można by powiedzieć) bardzo w porównaniu do kapitalizmu z czasów Marksa. Poza tym Marks trafnie przewidział wielką rolę spółek akcyjnych w rozwoju kapitalizmu (zanim zrobił to ktokolwiek inny). A co najbardziej podoba mi się u Marksa, to pogląd, zgodnie z którym praca pozwala ludziom na wyrażenie ich naturalnej kreatywności; postrzegał powtarzalną, otępiającą pracę w fabrykach jako odczłowieczającą; podobnie zresztą jak Adam Smith. Poza tym dopiero Marks (bo ani klasycy ani neoklasycy) w pełni rozumiał rolę postępu technologicznego. Zajmował on centralne miejsce w jego teorii.
  "Gdyby nie zimna wojna rząd zamiast przeznaczyć pieniądze na stworzenie internetu przeznaczyłby je na Medicare, Medicaid albo walkę z globalnym ochłodzeniem" - wybacz, ale kompletnie nie rozumiem. O co chodzi w tym całym akapicie?

 • Teressa(2016-09-10 20:51) Odpowiedz 00

  Witam, nazywam się Teressa Robinson, ofiarą oszustwa w rękach złym pożyczkodawcy, byłem oszustem prawie 18.000 euro, ponieważ szukałem pożyczki na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej, mój kapitał był niski, prawie umarł, ja nie miał dokąd pójść, moja firma była w tym procesie, straciłem syna .. nie znoszę go ponownie. Czerwiec 2016, spotkałem starego przyjaciela, który wprowadził mnie na dobrego człowieka, który ostatecznie pomógł mi w celu zabezpieczenia kredytu w ich towarzystwie, chciałem możliwość powiedzenia to mój przyjaciel, dziękuję Niech Bóg wam błogosławi wszystkich, ja też jak skorzystać z tej okazji, aby poinformować wszystkich matek i osób uważać istnieje zbyt wiele oszustw tam, jeśli potrzebujesz pomocy finansowej i chcą zabezpieczyć kredyt szybko zarejestrować tylko pan Robby Hilson Kontakt email: robbyhilsoncooperative@gmail.com , I można o kontakt mailowy do kontaktu; teressa0009@gmail.com jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i dla potwierdzenia. należy ta firma była tylko raz wiarygodna i godna zaufania. Być mądrym. Dziękuję Ci bardzo.

 • abcd(2015-06-06 17:55) Odpowiedz 02

  Pan fachowiec nie mówi o tym co jest największą bolączką i kompleksem Korei, mianowicie to że Owe paskudne USA pompowały z powodów politycznych kasiorę, bo mieli 'syndrom małpy z brzytwą' za miedzą. Nie musieli mieć własnych wkładów, czy kredytów, to nawet nie poziom pojedynczej Hiszpanii wchodzącej do UE. To znacznie coś więcej. To był zastrzyk bezzwrotny,Amerykę do końca dziejów powinni wielbić pod niebiosa...pierdy..pierdy..dla innych realiów. USA było żywotnio zainteresowane powstrzymywaniem komunizmu i ładował okropne środki..plus odrobina pracowitości i mobilizacji z ich strony po zrównaniu ich z ziemią wo wojnie 'z braćmi z brzytwami'. A teraz się mądrzy. Trza było bez politycznej kasy startować od zera i się teraz mądrzyć..powinniście podziękować północnej Korei ..za ich nieprzewidywalność..Polska już nie zagra tą samą kartą z Rosją...niestety..aby wyssać bezzwrotnego grosza...Koreański Wujku Hipokrytku-Dobra Rada-pluj i głoś swe tezy..gdzie indziej...

 • Marcin(2016-03-27 13:18) Odpowiedz 00

  Super artykuł :)

 • Terminator(2015-07-24 11:42) Odpowiedz 00

  Korea Płd.tylko na papierku jest rozwinięnta gospodarczo. Na przedmieściach Seoulu tak podbnie wygląda jak na fotku.

 • Krzysiek(2015-01-12 21:11) Odpowiedz 00

  @[ja!] "gdyBY Korea otwarła się, to BY osiągnęła" - ok, dopiero po jakimś czasie się zorientowałem, że piszesz o Korei Pn. Ale w sumie dlaczego? Bo autor opowiada (i wyraża się pozytywnie) o polityce rządów POŁUDNIOWOKOREAŃSKICH, które obejmowały ochronę raczkującego przemysłu przez cła i bardzo aktywną rolę państwa w gospodarce, podobnie zresztą jak robiły to Wielka Brytania, a potem USA, które rozwinęły swój przemysł właśnie stosując protekcjonizm. Czy Brytyjczycy i Amerykanie nosili czerwone okulary na nosie? Ha-Joon Chang opisuje politykę Wielkiej Brytanii i USA w swojej książce "Bad Samaritans". Polecam, jest naprawdę niezła.

 • mises.pl(2015-01-04 23:54) Odpowiedz 00

  http://forumlibertas.blogspot.com/2013/05/frederic-bastiat-jak-pracowac-wiecej-i.html

  I wszystko jasne

 • Robo(2015-01-04 08:18) Odpowiedz 00

  Brawa za wywiad.

 • Rand 40(2014-12-05 20:21) Odpowiedz 00

  Niektórzy mają nadzieję, że część społeczeństwa zrozumie, że od 10 tysięcy lat człowiek mozolnie zaczął tworzyć struktury społeczne i państwa, które zaczęły od starożytnego Egiptu i Mezopotamii „mieszać” się do prawodawstwa, szkolnictwa, obronności , bezpieczeństwa, gospodarki, czy opieki zdrowotnej? Wolnorynkowi hunwejbini sądzą, że akurat rynek jest strukturą samoistną, wyalienowaną ze społeczeństwa i żadne argumenty nie zmienią ich przekonań. Jedyne, co im umyka uwadze, to to, że takie ich idealne terytorium już istnieje i nazywa się Somalia. Tam nawet broń można mieć bez zezwolenia. Całkowicie wolny rynek. Można powiedzieć- rynek górą.
  @Realista
  Pisząc o głównym nurcie popełnia pan ten sam błąd, co pan Rafał Woś, kiedy używa określenia pracodawca. To jest poddawanie się sprytnemu pozycjonowaniu dyskursu ekonomicznego przez media. Ten główny nurt w polskiej ekonomii- neoliberalny- istnieje bowiem głównie w przekazach medialnych. Polska ekonomia medialna ma twarz pana Mosza, Petru, czy Zubera. Zwykły zabieg socjotechniczny interesariuszy obecnego modelu. O problemach ekonomicznych wypowiada się magister Ryszard Petru, a na ekranie pojawia się napis przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Toż to prawdziwy tuz polskiej ekonomii, nieprawdaż? A to, że w Polsce od grubo ponad 100 lat istnieje Polskie Towarzystwo Ekonomiczne- członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomicznego- skupiające najwybitniejszych akademików i praktyków, to już umyka uwadze mediów. No cóż, pani profesor Elżbieta Mączyńska- Ziemacka, ma nieco inne poglądy- podobnie jak większość członków PTE- niż pan magister Petru. Oczywiście podobieństwo w nazewnictwie PTE i balcerowiczowskiego towarzystwa jest przypadkowa. Oczywiście.

 • PP(2014-12-05 18:19) Odpowiedz 01

  "Moim zdaniem najważniejszą spośród niedocenianych szkół ekonomicznych jest ekonomia rozwoju. Pokazuje ona świat z nieco innej perspektywy niż te poprzednie. To jest optyka krajów biednych i słabo rozwiniętych. Takich jak pańska ojczyzna Polska i moja – Korea.

  Korea trochę jednak bogatsza."

  ???
  Czy ktoś może mi wyjaśnić o co tutaj chodzi?
  Korea Płn bogatsza od Polski? Polska słabo rozwinięta?

  WTF?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze