Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj staniała o 0,6 proc. do 42.570 juanów (6.806 USD).

W poniedziałek podano, że produkcja przemysłowa w USA w lutym 2015 r. wzrosła o 0,1 proc. mdm, a analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. mdm. Dane te wpłynęły na lekkie złagodzenie oczekiwań rynku na podwyżki stóp procentowych w USA.

Premier Chin Li Keqiang zapowiedział zaś w niedzielę, że chiński rząd będzie wspierał tworzenie miejsc pracy i podejmie niezbędne działania, gdyby okazało się, że chińska gospodarka zmierza bliżej dolnej granicy targetu wzrostu przyjętego na 2015 r., czyli 7 proc.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w lutym 2015 wzrost PKB Chin wyniósł 6,28 proc.

"Na rynkach uwaga koncentruje się na polityce monetarnej banków centralnych i trendach makroekonomicznych" - wskazuje Jia Zheng, analityczka East Asia Futures Co. w Szanghaju.

"Oczekiwania stymulowania gospodarek i dalsze luzowanie monetarne w Chinach wpłynęły na wzrost cen miedzi na rynkach od końca stycznia" - dodaje.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że ceny miedzi mogą spadać z powodu słabego popytu na metale w Chinach, które są czołowym ich odbiorcą na świecie. Analitycy dodają, że zapasy miedzi będą rosły w tym i przyszłym roku.