statystyki

Polskie firmy podbiją kosmos? Pierwsze kroki już zostały zrobione

7 września 2016, 10:17 | Aktualizacja: 07.09.2016, 10:18
Źródło:Media
Ziemia widziana z kosmosu

Ziemia widziana z kosmosuźródło: ShutterStock

Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) sprawiło, że nad Wisłą zaistniały warunki sprzyjające powstaniu ekosystemu naukowo-przemysłowego, który ułatwia realizację projektów kosmicznych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Reklama

Reklama

Jak wyjaśnia gazeta, zasady działania agencji, które gwarantują transfer pieniędzy do firm w poszczególnych państwach członkowskich, powodują, że najambitniejsze krajowe firmy są w stanie włączyć się w projekty zlecane przez ESA.

Polskie firmy jak dotąd pełniły rolę podwykonawców lub partnerów międzynarodowych konsorcjów. W sumie na platformie internetowej EMITS, gdzie ESA publikuje informacje o przetargach, jest zarejestrowanych ponad 300 podmiotów z Polski. Są wśród nich zarówno firmy, jak i instytuty naukowe i uczelnie. Z tej grupy liczy się jedynie kilkadziesiąt podmiotów.

Aleksandra Bukała z Sener Polska komentuje dla „PB”, że rynek kosmiczny jest bardzo trudny, gdyż wymaga wiedzy i doświadczenia. Dziś w Europie w tej branży liczy się zaledwie kilka największych podmiotów, które są w stanie realizować projekty ESA jako główni wykonawcy. Polskie firmy dopiero za jakiś czas będą mogły odgrywać większą rolę na globalnym rynku kosmicznym. Niemniej nawet ci wielcy gracze potrzebują mniejszych partnerów i podwykonawców w realizacji ogromnych przedsięwzięć.

>>> Czytaj też: 10 mln pasażerów i 25 proc. rynku. LOT ma być dwa razy większy

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze