KNF poinformowała we wtorek, że zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia w w Polsce oddziału estońskiego AS Inbank. To kolejny zagraniczny bank, który przymierza się do wejścia na polski rynek.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia oddziału na terytorium Polski przez instytucję kredytową AS Inbank z siedzibą w Tallinie (Estonia), podał urząd we wtorek.

KNF podjęła przy tym decyzję w sprawie wskazania warunków w interesie dobra ogólnego, które oddział będzie obowiązany spełniać prowadząc działalność na terytorium Polski, podano również. Inbank ma działać na polskim rynku na zasadach tzw. paszportu europejskiego.

Bank uruchomił już polską wersję strony internetowej. "Wywodzimy się z Estonii, europejskiego lidera cyfrowej transformacji. Z naszych produktów korzysta już przeszło 160 tys. klientów. Działamy w krajach bałtyckich, Austrii i Niemczech. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia świadczenia usług bankowych w Polsce" - czytamy na stronie banku. Bank specjalizuje się w pożyczkach gotówkowych, kredytach konsolidacyjnych i ratalnych, oferuje też lokaty terminowe. Bank mocno stawia na technologię. Kredyty i depozyty będą dostępne online oraz za pośrednictwem partnerów w obszarze handlu oraz usług finansowych.

AS Inbank ma swoich rękach 25 proc. udziału w sprzedaży kredytów ratalnych i 20 proc. udziału w sprzedaży kredytów gotówkowych w Estonii. W okresie od stycznia do września 2016 roku ten notowany na estońskiej giełdzie bank wypracował 1,71 mln euro zysku. Na rodzimym rynku bank słynie z oferowania atrakcyjnie oprocentowanych lokat, ale też drogich kredytów. Bank podkreśla na stronie internetowej, że jego lokaty terminowe pod względem wysokości oprocentowania zajmują czołowe miejsca w rankingach.

Reklama

Za strategię rozwoju polskiego oddziału Inbanku odpowiadać będzie Maciej Pieczkowski, który wcześniej był związany m.in. z Bankiem BPH, Pekao i Xelionem.

Estoński AS Inbank to nie jest jedynym zagranicznym bankiem, który w ostatnim czasie był zainteresowany polskim rynkiem. Na początku stycznia KNF wydała podobne wytyczne dla holenderskiego MUFG Bank Europe (część holdingu The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ), który chce utworzyć nad Wisłą swój oddział. Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Polska działa już co prawda na naszym rynku od 2001 roku, ale teraz chce jeszcze bardziej rozwinąć swoją działalność. Do tej pory bank koncentrował się przede wszystkim na obsłudze klientów korporacyjnych, głównie klientów japońskich działających w Polsce. W 2015 roku bank zanotował w Polsce 7,6 mln zł zysku netto.

Z danych NBP wynika, że zysk netto całego sektora bankowego w Polsce między styczniem a listopadem 2016 roku przekroczył 13 mld zł. To wzrost o 20,5 proc. rok do roku.

>>> Polecamy: Ile banków tak naprawdę jest w polskich rękach?