Dziesięć lat po tym, jak Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a, Apple chce pokazać nowy, specjalny model tego telefonu - jego najbardziej rozbudowaną wersję.

Firma Apple przygotowuje trzy iPhone'y - w tym ulepszone dwie wersje obecnych dwóch modeli iPhone'a oraz nowy telefon z najwyższej półki z przebudowanym wyglądem – to wszystko to jednak nieoficjalne informacje - zaznacza Bloomberg.

W przypadku całkiem nowego telefonu Apple testuje nowy rodzaj ekranu z zagiętym szkłem oraz ramką ze stali nierdzewnej i z ulepszoną kamerą. Ci, którzy z niepokojem czekają na przeprojektowany produkt muszą poczekać, ponieważ urządzenie będzie trudno dostępne tuż po prezentacji.

iPhone jest najważniejszym produktem firmy Apple. Odpowiada za około dwie trzecie przychodów ze sprzedaży koncernu. Jego zakup to także prosta droga do kolejnych nabytków urządzeń Apple'a - iPada i Apple Watch. Za jego pomocą można też dokonywać zakupów w Apple Store. Tegoroczny model będzie prezentowany w trudnym momencie dla firmy. W zeszłym roku Apple złamało typowy cykl uaktualnień i nie zmieniło kształtu iPhone'a trzeci rok z rzędu. Największy konkurent - Samsung - pokazał S8, który został dobrze przyjęty na rynku, a o problemach z baterią w modelu Note 7 nie pamięta już nikt.

>>> Czytaj też: Internet bez limitu tylko w reklamach. Przygotuj się na nagłe zmiany prędkości

Wśród spodziewanych zmian może znaleźć się wprowadzenie ekranu OLED na całym przednim panelu i wyeliminowanie przycisku Home, a w jego miejsce wbudowanie w ekran czujnika odcisków palców. Apple zamierza również przebudować front, integrując przycisk główny z ekranem w podobny sposób, jak uczynił to Samsung z modelem S8.

Nowy model ma używać ekologicznego ekranu emitującego światło, które ma lepiej odzwierciedlać kolory. Pozostałe dwa modele nadal będą korzystały z ekranów ciekłokrystalicznych i będą miały wciąż rozmiar 4,7 cala i 5,5 cala.

Jeden z najnowszych wzorów prototypowych zawiera symetryczne, lekko zakrzywione szkło z przodu i z tyłu. Nowy ekran OLED jest płaski, a szkło jest zakończone stalową ramką. Całość przypomina jedną z koncepcji iPhone 4 z 2010 roku. Wcześniejszy prototyp miał cieńszą stalową taśmę, pozostawiając bardziej widoczne zakrzywione szkło po bokach.

Pierwsze ekrany zostaną zakupione od Samsunga. Według informacji Bloomberga, Apple ma zamówić ponad 100 mln paneli od swojego konkurenta.

Trwają też testy nowego czytnika linii papilarnych umieszczonego na ekranie. Jest to technicznie dość trudne i nawet Samsung zrezygnował z tego rozwiązania. Nie wiadomo, czy to rozwiązanie znajdzie się w nowym modelu iPhone'a.

Koncern pracuje też nad nowym aparatem fotograficznym. W przypadku przedniego aparatu firma Apple testuje podwójne soczewki.

Obecne iPhone 7 i 7 Plus mają pojedyncze przednie kamery. Podobnie jak w przeszłości firma Apple korzysta z komponentów aparatu firmy Sony. Inżynierowie firmy eksperymentowali też już wcześniej z integrowaniem kamer z ekranami. Czy takie rozwiązanie zostanie zastosowane w nowym modelu? Na razie nie wiadomo.

Wszystkie nowe iPhone'y będą pracować pod nowym systemem - iOS 11, który będzie zawierał odświeżony interfejs użytkownika i zostanie pokazany w czerwcu na corocznej konferencji dla programistów firmy.

Apple testował też użycie szybszych procesorów o wielkości 10 nanometrów dla wszystkich trzech nowych modeli. Obecnie jest to 16 nanometrów w istniejących iPhone'ach. Mniejsze procesory są bardziej wydajne, co pozwala firmie Apple na utrzymanie standardów baterii przy jednoczesnym dodaniu bardziej zaawansowanych funkcji.