YouTube to najpopularniejsza na świecie społeczność internetowa, pozwalająca milionom ludzi na odnajdywanie, oglądanie oraz dzielenie się oryginalnymi materiałami wideo. To właśnie dla nich YouTube stworzył specjalne odziały firmy, zwane YouTube Space. Najbardziej znane z nich znajduje się w Los Angeles. To tutaj kręcone były m.in. Muppety, Terminator Genisys z Arnoldem Schwarzeneggerem, czy talk-show brytyjskiego aktora, komika Jamesa Corden'a.

"YouTube Space to miejsce, które powstało z myślą o twórcach wideo z całego świata. W Space można nie tylko kręcić filmy w specjalnie przygotowanych pokojach, których wystrój zmienia się co sześć tygodni, ale również wziąć udział w warsztatach, spotkaniach z innymi twórcami, zasięgnąć rady ekspertów" - mówi Alexandra Bresnan Bronk z YouTube Spaces w Los Angeles.

YouTube Space w Los Angeles mieści się w dzielnicy Playa Vista na terenie dawnego lotniska im. Howarda Hughesa. Zajmuje obszar ok. 3800 m2. Jest wyposażone w duże sceny produkcyjne, zielone ekrany, kamery, oświetlenie, sprzęt dźwiękowy, wyposażenie elektryczne oraz pomocniczy sprzęt zdjęciowy. Ma także amfiteatr na wolnym powietrzu z miejscem dla 200 osób, sale montażowe, reżyserię produkcji, czy dźwięku. Twórcy mogą do swoich produkcji wypożyczyć ubrania, skorzystać z profesjonalnego makijażu, a także za darmo napić się kawy, czy innych napojów serwowanych w kawiarni.

"Oferujemy naszym twórcom również zasoby do postprodukcji, w tym sale do samodzielnego montażu i kabiny do nagrywania podkładu głosowego. Z obiektu mogą bezpłatnie korzystać youtuberzy, czyli twórcy, których kanały mają co najmniej 10 tys. subskrybentów" - tłumaczy Bronk. Jak dodaje, każdy twórca może wypożyczać sprzęt do nagrywania, korzystać z profesjonalnego studia czy edytować swoje materiały w najpopularniejszych programach do edycji.

Jak mówi, na miejscu autorzy mają możliwość udoskonalania swoich strategii zarządzania własnym kanałem oraz treściami. "Artyści mogą brać udział w szkoleniach z technik produkcji, wydarzeniach społecznościowych, prezentacjach i warsztatach dla twórców zajmujących się różnymi tematami, takimi jak na przykład zdrowie czy uroda" - tłumaczy.

Jak mówi PAP Tomasz Czudowski, odpowiedzialny za marketing YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej, platforma ma ponad miliard użytkowników na całym świecie, którzy codziennie oglądają ponad miliard godzin wideo zamieszczonych w serwisie i generują miliardy wyświetleń. Do serwisu trafia co minutę ponad 400 godzin materiałów wideo. Często jest to unikalny kontent tworzony przez twórców, którzy mają swoje kanały na YouTube.

"Youtuberzy stają się popularni i zyskują tysiące subskrypcji dzięki oryginalnym i kreatywnym pomysłom oraz systematyczności. Tworzą bardzo różnorodne materiały - od lekcji gotowania i makijażu, po newsy, muzykę czy eksperymenty naukowe. Filmy na YouTube pojawiają się na kanałach, co ma ułatwić odbiorcom dotarcie do interesujących ich bloków treści, a nie tylko pojedynczych filmów. Jeśli ktoś subskrybuje dany kanał, otrzymuje powiadomienia o nowych filmach mailem lub po zalogowaniu na stronie głównej YouTube. Platforma przyciąga zwłaszcza nowe pokolenie, ponieważ oferuje bogate i różnorodne treści, do których ma się szybki dostęp kiedy tylko się chce, na dowolnych urządzeniach. Globalnie, już ponad 60 proc. odsłon filmów na YouTube odbywa się z urządzeń mobilnych" - mówi PAP Czudowski.

Jak tłumaczy, kanały, które mają ponad 10 tys. wyświetleń, mogą przystąpić do programu partnerskiego YouTube i otrzymywać przychody z reklam wyświetlanych przy ich filmach wideo. Program zapewnia również dostęp do dodatkowych narzędzi YouTube, takich jak np. możliwość wgrywania dłuższych filmów w jakości HD czy zaawansowane zmiany wyglądu kanału. "YouTube nie zmusza użytkowników do oglądania reklam, gdyż w przeciwieństwie do telewizji, mogą je pominąć. Mowa o formacie reklamowym TruView, dzięki któremu reklamodawca płaci tylko wtedy, kiedy użytkownik obejrzy całą reklamę, z kolei użytkownik ma możliwość przewinięcia reklamy po pierwszych pięciu sekundach" - mówi.

Innym sposobem zarabiania, jest komercyjna współpraca twórców z markami. Dzięki lokowaniu produktu w filmach, firmy mają szansę dotrzeć do swojej grupy docelowej w naturalny i atrakcyjny sposób.

Polscy YouTuberzy niechętnie się wypowiadają o sowich zarobkach. Mówią, że są one mniejsze niż na przykład w Stanach Zjednoczonych. Tam stawki liczone są na przykład od ilości wyświetleń, a ich wysokość jest zdecydowanie niższa, niż w Polsce.

"U nas zarabia się głównie za kampanie reklamowe, lokowanie produktu itd. A to, jaka firma zgłosi się do youtubera i co zaproponuje - zależy od tego, ilu youtuber ma odbiorców, co jest na jego kanale, no i ile wyświetleń jest w stanie zapewnić" - mówi PAP anonimowo jeden z polskich youtuberów. Inny dodaje, że bywa, iż za zlecenie reklamowe średnio dostaje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. "Bycie youtuberem wymaga systematyczności i pomysłów. Ale dzięki temu rocznie generuje kilkadziesiąt tysięcy złotych" - dodaje.

W 2015 roku Forbes sporządził ranking międzynarodowych gwiazd YouTube’a, które w ciągu 12 miesięcy (do 1 czerwca 2015 roku) zarobiły najwięcej. Pierwsza dziesiątka zarobiła w sumie 54,5 mln dol.

Jak mówi Czudowski, polscy twórcy doskonale potrafią wykorzystać możliwości, jakie daje im platforma, a dla Polaków YouTube stał się synonimem wideo w sieci. "Dziś mamy więcej kanałów subskrybowanych przez ponad milion użytkowników niż takie kraje, jak Włochy czy Hiszpania. 26 polskich youtuberów może pochwalić się ponad milionem wiernych fanów. Najpopularniejsi polscy twórcy notują wyniki porównywalne do czołowych programów telewizyjnych. Ranking najpopularniejszych polskich youtuberów otwiera SA Wardęga. To jeden z tych twórców, którzy walczą nie tylko o polską publiczność - spośród 3,5 mln osób, które subskrybują kanał Wardęgi, tylko część stanowią Polacy. Jego najsłynniejszy film, Mutant Giant Spider Dog, to międzynarodowy hit, który dziś ma już 166 milionów odtworzeń. To też jedyna polska produkcja, która stała się filmem roku na globalnej liście YouTube Rewind 2014" - powiedział. Drugi najpopularniejszy polski kanał to Abstrachuje.tv - prawie 2,5 mln subskrybentów, tworzony jest przez Czarka Jóźwika, Roberta Pasuta i Rafała Masnego.

Oprócz Los Angeles, podobne studia otwarto w Londynie, Tokio, Nowym Jorku, Sao Paulo, Berlinie, Bombaju, Paryżu i Toronto. Właścicielem YouTube jest Google.

Aneta Oksiuta (PAP)

>>> Czytaj też: Rewolucyjne zmiany dla branży muzycznej. To koniec memów?