Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 64,51 USD, po zwyżce o 21 centów, czyli 0,3 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 12 centów do 69,99 USD za baryłkę.

Minister ropy Iraku Jabbar al-Luaibi ocenił w sobotę podczas konferencji w Abu Zabi, że prowadzona do tej pory polityka mniejszych dostaw ropy z krajów OPEC i innych producentów surowca przyczyniła się do osiągnięcia pewnej stabilności na rynkach paliw i taka strategia powinna zostać utrzymana pomimo mocnych wzrostów cen ropy.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo podczas tej samej konferencji przedstawił prognozę popytu na ropę w 2018 r. Wynika z niej, że w tym roku zapotrzebowanie na ropę na świecie wzrośnie o 1,5 mln baryłek dziennie.

"Wydaje się, że obecny poziom cen ropy wygląda komfortowo" - ocenia tymczasem David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

"Dla rynków śledzenie wywiązywania się OPEC z przyjętych umów to teraz ważna sprawa. Jest jednak pewien +wiatr w oczy+ - to produkcja ropy z łupków w USA" - dodaje.

A amerykańscy producenci ropy z łupków wzięli się do roboty - w ubiegłym tygodniu liczba nowych wiertni ropy wzrosła o 10 do 752 - najmocniej od ponad 6 miesięcy - wynika z danych firmy Baker Hughes.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 0,8 proc. do 64,30 USD za baryłkę. To najwyższe notowania WTI od XII 2014 r.

W ubiegłym tygodniu ropa w USA zyskała 4,7 proc. (PAP Biznes)