"Uzgodniliśmy wizyty na wysokim szczeblu, najpierw premier Chin Li Keqiang przyjedzie do Japonii na szczyt Japonia-Chiny-Korea Południowa, a następnie premier Japonii Shinzo Abe odwiedzi Chiny, a prezydent Chin Xi Jingping uda się do Japonii" - poinformował Kono.

"Poprzez wzajemne wizyty naszych przywódców zgodziliśmy się na szeroką współpracę i poprawę więzi" między naszymi krajami - dodał.

W sprawie Korei Północnej zarówno Kono jak i Wang "potwierdzili, że będą ściśle współpracować, wdrażając wszystkie rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby zapewnić pełną, nieodwracalną i weryfikowalną rezygnację z programów nuklearnych i rakietowych przez Koreę Północną".

Jak zauważa AFP Japonia stara się wzmocnić swoją pozycję, gdyż obawia się, że zostanie wykluczona z negocjacji dotyczących programu nuklearnego Korei Płn., w których Chiny odgrywają znaczącą rolę.

Między 25 a 28 marca północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przebywał w Pekinie, gdzie rozmawiał z prezydentem Xi. Była to pierwsza znana podróż Kima za granicę, od kiedy w 2011 roku przejął władzę w Korei Północnej po swym zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu.

W ramach zapoczątkowanej niedawno polityki odprężenia Kim ma spotkać się 27 kwietnia z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, a prawdopodobnie w maju dojdzie do historycznego szczytu przywódcy Korei Płn. z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Szef japońskiego MSZ Kono powiedział też ministrowi Wangowi, że nie da się poprawić stosunków dwustronnych "bez osiągnięcia stabilności" w kwestii Morza Wschodniochińskiego, gdzie Chiny i Japonia spierają się o niezamieszkane wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu).

Wang w poniedziałek ma kontynuować rozmowy z szefem dyplomacji Japonii oraz innymi ministrami rządu tego kraju. (PAP)