Jak poinformował w czwartek rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, zakupione autobusy to pojazdy czteroletnie, które wcześniej były wykorzystywane w Skandynawii. Łączny koszt ich zakupu przekroczył 6,5 mln zł netto.

„To pierwszy taki zakup MPK w Krakowie, gdzie pojazdy zostały sprowadzone z myślą o komforcie tych osób, które podróżują na dłuższych trasach z podkrakowskich miejscowości” - zaznaczył przedstawiciel MPK.

Autobusy posiadają wyposażenie, którego nie było w pojazdach dotychczas kupowanych przez krakowskiego przewoźnika do obsługi linii miejskich. Mają tylko dwie pary drzwi, ale za to w środku wysokie, miękkie fotele z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa dla pasażerów. Wewnątrz jest też więcej miejsc siedzących - 35. W sumie mogą zabrać prawie 90 pasażerów na miejscach siedzących i stojących.

Wszystkie autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe.

Obecnie Kraków posiada 22 autobusy hybrydowe. Do końca roku planowana jest dostawa kolejnych 12 pojazdów marki Volvo.(PAP)

autor: Rafał Grzyb