Japońska finansowa oligarchia zakumulowała rekordowo wysoki w regionie Azja-Pacyfik majątek o wartości 7,7 bln dol. Po piętach depczą im jednak szybko bogacący się krezusi z Państwa Środka.

Wartość majątku znajdującego się w rękach chińskich „high-net-worth individuals” (HNWI), czyli osób których majątek wynosi przynajmniej milion dol. amerykańskich w płynnych środkach finansowych (gotówka, akcje, depozyty bankowe), wzrosła od 2010 do 2017 roku o ponad 144 proc. i wynosi 6,5 bln dol. W Japonii analogiczny wzrost wyniósł 87 proc. – wynika z Asia-Pacific Wealth Report.

Szybko bogacą się także, szczególnie ostatnio, HNWI z Indii. Ich majątek wzrósł tylko w 2017 roku (rok do roku) o 22 proc. i była to największa zmiana na plus w całym regionie w analizowanym czasie (2010-2017).

Drugi najsilniejszy wzrost w 2017 roku stał się udziałem Korei Płd. (16,3 proc.). Tuż za nią uplasował się Hongkong (16,3-proc. wzrost).

Azjatyccy krezusi nie zamierzają zwalniać. Majątek wszystkich HNWI podwoił się we wspomnianym okresie i wyniósł w 2017 roku 21,6 bln dol. Do 2025 roku ma mieć już wartość 42bln. dol. – wynika z szacunków Capgemini. W zeszłym roku majątek HNWI z regionu Azja-Pacyfik stanowił 41,4 proc. całego globalnego bogactwa tej grupy. Chińscy bogacze nie zwalniają tempa także w tym roku. Nie zatrzymała ich nawet wojna handlowa pomiędzy USA a Państwem Środka.

>>> Czytaj także: Apple na kolanach. Microsoft stał się najcenniejszą firmą świata