Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,03 USD, po wzroście ceny o 0,24 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,17 USD za baryłkę, po zwyżce notowań o 0,05 proc.

Reklama

Kraje OPEC oraz sojusznicy kartelu zgodzą się prawdopodobnie na przedłużenie cięć dostaw ropy na II połowę roku podczas najbliższego spotkania, które może odbyć się w Wiedniu 1-2 lipca. To zakończy trwający od miesiąca spór toczony pomiędzy niektórymi członkami OPEC o to, kiedy miałoby się odbyć posiedzenie kartelu.

"Kompromis w tej sprawie został zaproponowany przez obecnego szefa OPEC, ministra ropy Wenezueli Manuela Quevedo, i członkowie kartelu są blisko zgody w sprawie daty posiedzenia" - poinformował anonimowy przedstawiciel OPEC.

Do spotkania przygotowują się też prezydenci USA i Chin, które ma nastąpić w przyszłym tygodniu w Osace - przy okazji szczytu G-20 - i ma dojść do wznowienia rozmów dotyczących relacji handlowych pomiędzy obu mocarstwami.

Prezydent USA Donald Trump potwierdził, że odbędzie spotkanie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali we wtorek przez telefon.

"Odbyłem bardzo dobrą rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin" - napisał amerykański prezydent na Twitterze i poinformował, że spotka się z nim "na szczycie G20 w Japonii".

"Nasze delegacje rozpoczną rozmowy jeszcze przed naszym spotkaniem" - dodał Trump.

Te informacje wywołały we wtorek mocniejsze wzrosty na giełdach i zwyżkę cen ropy naftowej - w USA aż o 3,8 proc., najmocniejszą od niemal 5 miesięcy.

Ropa w USA na NYMEX zyskała podczas poprzedniej sesji 1,97 USD i była wyceniana po 53,90 USD za baryłkę na zamknięciu handlu - najwyżej od 9 stycznia 2019.