Nowa spółka będzie wspierać firmy, które chcą zakupić specjalistyczny sprzęt, maszyny do produkcji przemysłowej oraz inne urządzenia. Umowa leasingu ma być zawierana na maksymalny okres 5 lat, zaś minimalna opłata wstępna wyniesie 10 proc. wartości przedmiotu leasingu. Leasingowany sprzęt będzie można wykupić po 5 latach – za minimum 1 proc. jego wartości.

- W ostatnich latach leasing stał się popularną alternatywą finansowania inwestycji, zwłaszcza  w sektorze MSP. W strategii Agencji Rozwoju Przemysłu wsparcie tego sektora stanowi bardzo ważny element, dlatego postanowiliśmy uzupełnić ofertę finasowania małych i średnich przedsiębiorstw o możliwość skorzystania z tej formuły i uruchomiliśmy ARP Leasing. To doskonałe uzupełnienie oferty leasingowej już istniejącej na rynku, szczególnie w obszarach trudnych do sfinansowania jak skomplikowane ciągi technologiczne o ściśle określonych parametrach. Na rynku brakowało dotąd takich usług, ARP Leasing dobrze zagospodaruje tę niszę – uważa Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP. 

ARP Leasing to także wiele korzyści dla przedsiębiorców m.in. alternatywa lub uzupełnienie posiadanych już produktów kredytowych, a także możliwość finansowania zakupu bez naruszenia środków własnych. Jestem przekonany, że nasza nowa spółka w pełni zaspokoi rosnące potrzeby przedsiębiorców w zakresie leasingu – zaznacza Kolczyński. 

Leasing przemysłowy potrzebny od zaraz 

Firmy w coraz większym stopniu będą posiłkować się leasingiem maszyn przemysłowych – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Obok najczęściej kojarzonych z leasingiem samochodów, aż 25 proc. aktywów, które są leasingowane w polskich firmach, to maszyny i urządzenia przemysłowe. 

Szczególne miejsce wśród nich zajmują maszyny rolnicze, na których leasing w zeszłym roku wydano w Polsce aż 5,2 mld zł (21,3 proc. wszystkich leasingowanych maszyn i urządzeń). Duży udział wśród leasingowanych urządzeń mają również sprzęt budowlany oraz maszyny do obróbki metali. W ubiegłym roku polskie firmy przeznaczyły na ten cel odpowiednio 3,7 oraz 2,2 mld zł. Wśród leasingowanych urządzeń znajduje się też sprzęt medyczny, gastronomiczny, czy maszyny do produkcji tworzyw sztucznych. W sumie w 2018 roku przedsiębiorcy nad Wisłą na leasing urządzeń przeznaczyli ponad 20 mld zł. 

- W zeszłym roku polska branża leasingowa dzięki wysokiemu poziomowi finansowania przedsiębiorstw awansowała z 7. na 5. miejsce w rankingu europejskim. To najwyższa lokata zajmowana przez polską branżę leasingową w historii. Liczę na to, że dzięki powstaniu ARP Leasing już wkrótce znajdziemy się na podium – powiedział Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing

Inne formy wsparcia dla firm 

Oprócz oferty leasingowej związanej ze spółką ARP Leasing, Agencja Rozwoju Przemysłu dysponuje także innymi formami wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Są wśród nich m.in. pożyczki dla małych i średnich firm, związane z finansowaniem inwestycyjnym, obrotowym czy finansowaniem realizacji kontraktów. ARP prowadzi również specjalistyczne centra obsługi przedsiębiorców, w ramach których firmy mogą otrzymać różnego rodzaju wsparcie na lokalnym rynku. Z kolei przedsiębiorstwa planujące ekspansję zagraniczną mogą liczyć na pomoc w zakresie rozwijania działań eksportowych.