Pracodawcy RP: dalsze podwyższanie płacy minimalnej jest irracjonalne

9 września 2019, 12:24 | Aktualizacja: 09.09.2019, 12:30
Źródło:PAP
Złoty

Złotyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Wzrost płacy minimalnej o jedną trzecią w ciągu zaledwie roku to gwałcenie praw ekonomii i zasad konkurencyjnego rynku - oceniają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. Dodają, że "irracjonalne podwyższanie" płacy minimalnej "prowadzi polską gospodarkę na skraj przepaści".

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (12)

  • derwan(2019-09-09 13:17) Zgłoś naruszenie 2713

    Prawda jest tak, że prywatne przedsiębiorstwa/korporacje "puchną" od zysków w ostatnich latach ale ten zysk nie jest dystrybuowany tylko albo reinwestowany albo konsumowany przez właścicieli. Sam jestem pracodawcą i nie mam problemu z wynagradzaniem moich pracowników znacznie powyżej minimalnej ale mam kolegów którzy wykorzystują to na maxa znając położenie ludzi którzy dla nich pracują (brak wykształcenia, perspektyw, niska samoocena etc.) sami osiągając niebotyczne zyski mają nie zważają na innych. Jasne, że każdy ma wybór gdzie pracuje ale życie w Polsce też się zmieniło i nie jesteśmy 3 światem aby płacić/zarabiać grosze. Uważam, że to dobry pomysł pieniądze trafią do gospodarki, na pewno do mojej firmy również !

    Odpowiedz
  • autor komentarza(2019-09-09 13:40) Zgłoś naruszenie 2015

    Skandaliczne! Prezesi opływają w kasie i nie stać ich na groszowe podwyżki dla pracowników? Obniżyć wynagrodzenia sobie i kadrom kierowniczym i znajdzie się kasa.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-09-09 14:11) Zgłoś naruszenie 136

    Emigracja przez brak normalnych pensji w Polsce jest nadal bardzo wysoka!!! Niedługo zabraknie pracowników a z Ukrainy będzie coraz mniej ludzi przyjeżdżać na "zmywak" do Polski bo obecnie kurs Złotego jest bardzo niski!!! Bardzo smutne jest to chore zjawisko że pracownik dokłada do swojego utrzymania jak zarabia pensję minimalną w Polsce a taka sytuacja jest po prostu nie do przyjęcia!!!

    Odpowiedz
  • odzausz firme(2019-09-09 12:38) Zgłoś naruszenie 1024

    Podnosić, nie zważać na lamenty związku zawodowego pazernych geszefciarzy.

    Odpowiedz
  • vox(2019-09-09 15:31) Zgłoś naruszenie 98

    Prezes ma 10 tysi a pracownik 2 tysiące tragedia Prezes będzie miał tylko 5 razy więcej od pracownika . Toż to koniec świata .

    Odpowiedz
  • Myślący(2019-09-09 19:02) Zgłoś naruszenie 91

    Przedsiębiorców zgubiła chciwość !!! Było sìę zgodzić na propozycję strony pracowników na 2520 zł. To tak samo jak Bankowców zgubiła chciwość w sprawie franków tj. mogli się zgodzić na przewalutowanie z podziałem ryzyka kursowego na pół z frankowcami a przez chciwość w związku z wyrokiem tsue całe ryzyko wezmą same banki i jeszcze dostaną mniejsze odsetki w oparciu na libor. CHCIWOŚĆ ha ha ha !!!!!!

    Odpowiedz
  • spadajcie na drzewo(2019-09-09 12:59) Zgłoś naruszenie 811

    Z 15 zarobionych zł ( średnia europejska wartść wykonanej pracy ) polski robol dostaje 10 , 2/3 - czyli 1/3 wpada tym biednym, za to obdarzonych niebywałem zmysłem przedsiębiorczym geszewciarzom, którzy tylko dzięki niebywałemu patriotyzmowi i umiłowaniu umęczonej łojczyzny dalej tu trają , ale jak tak dalej będzie to zabiorą się stąd by tworzyć dobrobyt tam gdzie miejscowe murzyny ich doceniom.

    Odpowiedz
  • Racjonalny(2019-09-09 19:31) Zgłoś naruszenie 53

    Nie jest tajemnicą, że duża część pracowników dostaje oficjalnie pensje minimalną A faktycznie to jest kwota wyższa. Wystarczy przeanalizować zawody gdzie oficjalnie zarabia się najmniej. Np. Mechanicy samochodowi, blacharze, lakiernicy, murarze to podobno grupy które zarabiają blisko minimalnej. Dobrze wiemy, że tak nie jest. Problemem będzie dla firm nie tyle brak środków na podwyżkę płacy ale środki na zapłacenie podatków/ZUS !!! Ale czy mamy się martwić, że ktoś od lat okrada nas wszystkich ??? Przecież ktoś musiał do tej pory dołożyć te brakujące kwoty !!! Może wtedy będziemy mogli mówić o uczciwej konkurencji na rynku.

    Odpowiedz
  • Lesio(2019-09-10 13:25) Zgłoś naruszenie 30

    Tak musi być. Tak powiedział wódz....i ma być cisza januszki....

    Odpowiedz
  • tad(2019-09-09 23:31) Zgłoś naruszenie 32

    Irracjonalne jest dalsze wspieranie januszy biznesu, którzy powinni zbankrutować, bo tylko marnują nasz potencjał.

    Odpowiedz
  • PL(2019-09-10 14:03) Zgłoś naruszenie 11

    Ale licząc 2600 od 01.01.2020 do 3000 na 01.01.2012 to 15,5%....jesli pracodawcy tak licza to nie dziwie sie ,ze maja problemy z liczeniem kasy

    Odpowiedz
  • Popieram(2019-09-10 23:50) Zgłoś naruszenie 01

    Bravo, koniec pracy niewolniczej, chcesz mieć zyski i firmę to się dzieł z ludźmi albo pracuj sam jeden na swój zysk. Bravo. To opinie ekonomistów profesorów pisane na zamówienie logbby?

    Odpowiedz