Epidemia COVID-19 w branży turystycznej może spowodować od 30 do 50 mld dolarów strat, ostrzega Światowa Organizacja Turystyki.

Zamiast prognozowanego wcześniej wzrostu na 3-4 proc., należy spodziewać się spadku o 1-2 proc.. Jest to pierwsza korekta prognozy Światowej Organizacji Turystyki, dotycząca wpływu epidemii koronawirusa na branżę. "Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią około 80 proc. sektora turystyki i są szczególnie narażone na straty," – powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikashvili, cytowany w komunikacie.

Światowa Organizacja Turystyki zaapelowała do rządów i organizacji międzynarodowych o uwzględnienie branży turystycznej w działaniach naprawczych. "Zobowiązania polityczne i finansowe mają kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że turystyka może doprowadzić do szerszego ożywienia gospodarczego i społecznego." – zaznaczono w komunikacie.

Reklama

>>> Czytaj również: GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Płd., Włoch, Iranu, Japonii, części obszarów Francji i Niemiec

Najbardziej skutki koronawirusa może odczuć region Azji i Pacyfiku, gdzie spadek ruchu turystycznego szacowany jest na 9-12 proc..

"Szacunki dotyczące innych regionów świata są obecnie przedwczesne ze względu na szybko zmieniającą się sytuację." – podkreślono.

Organizacja zastrzegła, że wszelkie szacunki należy traktować ostrożnie i prawdopodobnie będą one aktualizowane.

Straty polskiej branży turystycznej szacowane są wstępnie na ok. 400 mln zł. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd chce przygotować rozwiązania pomocowe, m.in. w zakresie dostarczenia kapitału oraz odroczenia obowiązkowych płatności. Jednocześnie sprawdza, jakie rozwiązania zastosowały inne kraje unijne. W poniedziałek odbędzie się w ministerstwie rozwoju spotkanie z reprezentantami całej branży - touroperatorami, hotelarzami, przewoźnikami.

>>> Czytaj również: Co jeśli koronawirus pojawi się w miejscu wycieczki? UOKiK odpowiada

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 110 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 108 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,7 tys.), Włoszech (ponad 7,3 tys.), Korei Płd. (ponad 7,4 tys.) i Iranie (ponad 6,5 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (1 209 potwierdzonych zachorowań), Niemczech (1 112 zachorowania), Hiszpanii (675 zachorowań), Wielkiej Brytanii (273 zachorowania) i Niderlandach (265).

Spośród dotychczas zarażonych 3,8 tys. osób zmarło, w tym 366 osób we Włoszech, 19 osób we Francji i 17 w Hiszpanii. Wyzdrowiało ponad 62 tys. zarażonych.

W Polsce w momencie publikacji było 16 potwierdzonych przypadków zarażenia, stan jednego pacjenta jest ciężki.