Rząd po cichu zaczął zbierać dane telefonów, m.in. osób w kwarantannie – ustaliły organizacje pozarządowe. Informację taką przynosi czwartkowa "Rzeczpospolita”.

Gazeta przekazała, że do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego dotarła Sieć Obywatelska Watchdog Polska, a opublikowała je Fundacja Panoptykon. Szef rządu polecił czterem głównym telekomom przekazywanie danych lokalizacyjnych urządzeń należących do niektórych użytkowników: osób w nadzorze epidemiologicznym, kwarantannie, hospitalizacji lub izolacji.

Jedną z decyzji premiera - dotyczącą Orange - opublikował Panoptykon. Wynika z niej, że Morawiecki oparł się na specustawie ws. koronawirusa. Jeden z jej przepisów przewiduje, że premier może wydać niewymagające uzasadnienia decyzje obowiązujące "osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz przedsiębiorców" - informuje "Rz".

Według gazety, T-Mobile przyznaje, że wykonuje to polecenie. Pozostałe trzy telekomy: Orange Polska, P4 (sieć Play) i Polkomtel (sieć Plus) twierdzą, że tego nie robią.

>>> Czytaj także: Luzowanie obostrzeń w Polsce. Szumowski: Podamy harmonogram bez konkretnych dat