Eksperci UNICEF są zaniepokojeni przerwaniem szczepień w krajach Azji Płd., które skupiają się na walce z koronawirusem wprowadzając ogólnokrajowe kwarantanny. Rodzice w tym czasie obawiają się szczepień lub nie mają możliwości dotarcia do placówek służby zdrowia.

„Podczas gdy koronawirus nie zagraża poważnie dzieciom, zdrowie setek tysięcy dzieci może być zagrożonych przez zakłócenie regularnych szczepień” - powiedział agencji AFP Jean Gough, dyrektor biura UNICEF w Azji Płd.

„Zapasy szczepionek są na niebezpiecznie niskim poziomie w niektórych krajach regionu z powodu zakłócenia łańcuchów dostaw, wywołanego zakazem podróży i odwołanymi lotami. Produkcja szczepionek również została zakłócona, wywołując dodatkowe braki” - powiedział agencji Press Trust od India Paul Rutter, regionalny doradca UNICEF w Azji Płd.

W Nepalu, Pakistanie i Bangladeszu zaobserwowano w tym roku sporadyczne wybuchy epidemii odry i błonicy.

W Nepalu ogniska odry zaobserwowano nie tylko w biedniejszych regionach kraju, ale ostatnio również w stolicy Katmandu oraz sąsiednim okręgu Lalitpur. W kwietniu w centralnie położonym okręgu Dhading zaraziło się 180 dzieci, z czego dwoje zmarło.

„Wzrost ognisk odry pokazuje, że poziom odporności dzieci obniżył się. Nie tylko odra jest niebezpieczna, dzieci są wystawione na wysokie ryzyko błonicy, polio i innych chorób, na które można szczepić” - tłumaczył w dzienniku „The Kathmandu Post” dr Shyam Raj Upreti, były szef pionu pediatrii w ministerstwie zdrowia.

„Sytuacja jest dramatyczna wśród biedniejszych społeczności, gdzie nie ma placówek ochrony zdrowia lub są one daleko położone od skupisk ludzkich” - powiedział PAP Binod Shahi, działacz społeczny zajmujący się pomocą lokalnym społecznościom w trudno dostępnej, zachodniej części kraju. „Koronawirus nie jest jedynym zagrożeniem w Nepalu, ale również obostrzenia związane z ogólnokrajową kwarantanną. Jej efektem jest brak dostępu do żywności i służby zdrowia” - tłumaczy.

UNICEF szacuje, że jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa 4,5 mln dzieci w Azji Płd. nie zostało zaszczepionych w ramach rządowych programów szczepień.

>>> Czytaj też: Lek na Covid-19 coraz bliżej? Remdesivir może istotnie skracać czas leczenia [BADANIA]