Wiadomość o tym, że spożywczy koncern Ter Beke otwiera fabrykę w Polsce, nie zmroziła głównych rozgrywających w branży mrożonek. Specjalność notowanego na giełdzie Euronext belgijskiego giganta to gotowe mrożone dania na bazie makaronu. Tego u nas się na razie nie produkuje, a rynek gotowych dań dynamicznie rośnie. Według Nielsena w połowie roku był o ponad 30 proc. większy niż w 2010 r., miejsca dla jeszcze jednego konkurenta powinno więc wystarczyć.

Pasta Food Company zainwestuje w Podstrefie Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park 80 mln zł. PFC może zatrudnić w nim nawet 150 pracowników. Inwestycja ma zostać ukończona do końca 2013 r. Nowa fabryka, pierwszy zakład Ter Beke poza granicami Beneluxu, może stać się przyczółkiem do ekspansji na teren Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas Belgowie sprzedawali swoje produkty jedynie na jedenastu rynkach Europy Zachodniej. Mają dziewięć fabryk w Belgii, Holandii i Francji, w których zatrudniają niemal 2 tys. osób. Szczegóły swoich planów w Polsce TB zdradzi za kilka tygodni.

Od lat w branży mrożonek działają takie podmioty jak Hortex Holding, Pamapol, Jawo czy Agros Nova (marka Elbro). Szturmują go także marki własne największych sieci spożywczych. Pamapol, wytwórca mrożonej fasolki po bretońsku, leczo i bigosu, szacuje, że ten rok zamknie 10-proc. wzrostem sprzedaży, która sięgnie ok. 70 mln zł. Prezes spółki Krzysztof Półgrabia przyznaje jednak, że zyski będą mniejsze od ubiegłorocznych z powodu sięgającego kilkunastu procent wzrostu cen surowców: mięsa, tłuszczów, zboża). – Planowane inwestycje na 2012 r. są minimalne – mówi Półgrabia. Firma chce jedynie dokończyć inwestycje rozpoczęte w tym roku.

Choć producenci nie są skłonni mówić o swojej sytuacji, spadająca rentowność będzie dla nich coraz większym problemem. Może to uruchomić procesy konsolidacyjne i zachęcić zagraniczne podmioty do przejęć producentów mrożonek. – Spodziewam się takich działań w 2013 r. – mówi Piotr Grauer, ekspert KPMG.

Już teraz dokonuje się konsolidacja wśród dystrybutorów mrożonek. Dwa fundusze inwestycyjne: Penta Investment i Ipopema FIZ, zdecydowały o połączeniu sił Iglokraku i Igloteksu pod nową nazwą Grupa Iglotex. Dziś obroty połączonych spółek szacuje się na niemal 800 mln zł, w 2015 r., zdaniem przedstawicieli Penta Investments, mogą osiągnąć 1,5 mld zł.

Reklama

Szacuje się, że obecnie w hotelach, restauracjach i cateringu żywność mrożona stanowi nawet jedną trzecią całej konsumpcji. Aby jednak zrealizować swoje plany, Grupa Igloteksu potrzebuje dostępu do klienta końcowego. Przejęła w tym celu od dystrybutora mrożonek, firmy Jago, ustawione w sklepach detalicznych zamrażarki. GI ma dziś w sumie ponad 56 tys. sztuk sprzętu chłodniczego. – Podmioty zagraniczne, takie jak Penta Investments, będą liderami konsolidacji dystrybucji mrożonek w handlu detalicznym – mówi Grauer. GI planuje też debiut na warszawskim parkiecie. Data wejścia na giełdę nie jest jednak na razie znana.

80 mln zł zainwestuje w zakład pod Opolem belgijska firma Ter Beke

402 mln euro wyniosły obroty Ter Beke w 2010 r.

1,5 mld zł to szacowana wartość polskiego rynku mrożonek w 2015 r.