WIG 20 na otwarciu wyniósł 2298,26 pkt., co oznacza spadek o 0,21 proc.

„Dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke powinno wiele wyjaśnić w kwestii polityki pieniężnej Fed w najbliższej przyszłości. Na to liczą inwestorzy. Sądząc po osłabieniu dolara, obstawiają powściągliwość w ograniczaniu skupu obligacji. Na rynkach akcji widać jednak niepewność i nerwowość” – komentuje Roman Przasnyski z Open Finance.

Jak wyjaśnia analityk, abstrahując od sytuacji na głównych parkietach światowych, można by mówić nawet o sile indeksu naszych blue chips. Lokalnych problemów ciągle jednak nam przybywa (ostatnio skala deficytu, powodująca konieczność nowelizacji budżetu i zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego) i na tym tle reakcja warszawskiej giełdy jest na razie spokojna.

„Wszystko może się jednak zmienić w jednej chwili. Uspakajający ton wypowiedzi szefa Fed może być mocnym impulsem dla byków, z którego również nasz rynek powinien skorzystać. Jeśli jednak będzie inaczej, może nas czekać powtórka wydarzeń z drugiej połowy czerwca, gdy WIG20 poszedł w dół o 13 proc.” – zapowiada Przasnyski.

Chiński rynek także zniżkował.  W środę indeks giełdy w Szanghaju spadł na zamknięciu o 1 proc., natomiast Shanzhen SE Comp. o 1,5 proc. Nieznaczny wzrost zanotowały giełdy w Japonii (Nikkei 225) i Hongkongu (Hang Seng) odpowiednio o 0,11 proc. i 0,28 proc.

INDEKSY W AZJI - 17.07.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)1213,242,700,22%
NIKKEI 22514615,0415,920,11%
HANG SENG21371,8759,490,28%
SHANGHAI SE COMPOSITE2044,92-20,80-1,01%
SHENZHEN SE COMPOSITE956,50-14,90-1,53%
TAIWAN TAIEX8258,95-1,16-0,01%
KOSPI1887,4921,131,13%
S&P/ASX 2004981,68-4,33-0,09%
MSCI ASIA APEX 50842,624,010,48%