Klienci wracają do funduszy akcyjnych, do których wpłacili 0,64 mld zł, ale z funduszy obligacji odpłynęło ponad 1,0 mld zł.

"Wrzesień był dwunastym miesiącem z rzędu, w którym na rynek napływały nowe środki. We wrześniu saldo wpłat i umorzeń wyniosło +0,42 mld zł i choć od trzech miesięcy jesteśmy świadkami mniejszego zainteresowania klientów funduszami, to w całym dwunastomiesięcznym okresie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pozyskały bagatela ponad 26 mld zł (wliczając w to także wpłaty do funduszy dedykowanych i rynku niepublicznego)" – podano w raporcie.

O nienajgorszej atmosferze na rynku świadczy zachowanie się funduszy akcji. Po raz kolejny klienci więcej do nich wpłacali niż wypłacali. Wrześniowe saldo było najwyższe od lipca 2012 r. i wyniosło 0,64 mld zł.

>>> Czytaj też: Ranking TFI: Bernanke i Merkel dali zarobić funduszom we wrześniu

"Wart uwagi jest fakt, że inwestorzy prawie po równo wpłacali pieniądze zarówno do funduszy akcji uniwersalnych jak i tych inwestujących w małe i średnie spółki. Wyraźny wzrost indeksów giełdowych mWIG40 i sWIG80 w ostatnim czasie sprzyja zainteresowaniu się tym sektorem" – czytamy także.

Klasą aktywów, która pociągnęła w dół wrześniowe saldo były fundusze obligacji. Inwestorzy wypłacili z nich ponad 1,0 mld zł, a jedynie fundusze obligacji korporacyjnych utrzymały dodatnie saldo wpłat i umorzeń, zresztą nie pierwszy raz w ciągu minionych kilku miesięcy.

Środki wciąż płyną także do funduszy rynku pieniężnego, traktowanych przez większość inwestorów jako najbardziej bezpieczne. We wrześniu trafiło do nich 195 mln zł, znacząco mniej niż w poprzednich miesiącach.

"Fundusze rynku pieniężnego w największym stopniu przyczyniały się w tym okresie do wzrostu rynku funduszy. Zwiększona skłonność do ryzyka i chęć osiągania wyższych zysków może nieco zmienić tę sytuację na korzyść wspomnianych funduszy akcji czy innych funduszy z ich udziałem" – głosi raport.

>>> Czytaj też: Fundusze małych i średnich spółek dawały najlepsze zyski