Polska odnotowała największy awans w 20-letniej historii rankingu, ale 50. pozycja oznacza, że dużo jest jeszcze do zrobienia. Wciąż znajdujemy się w kategorii państw tylko umiarkowanie wolnych gospodarczo.

The Heritage Foundation wspólnie z Wall Street Journal opublikowały dziś 20. edycję corocznego Indeksu Wolności Gospodarczej. Polska awansowała w nim z 57. na 50. miejsce na 186 badanych krajów. To największy awans naszego kraju w historii rankingu, ale pozwala dopiero liczyć na lepsze wyniki w przyszłości. Wciąż bowiem znajdujemy się w kategorii państw umiarkowanie wolnych gospodarczo.

Średni wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wyniósł w tym roku 60,3 pkt, co oznacza spadek o prawie jeden punkt w porównaniu do ubiegłego roku.

Polska zdobyła 67 pkt. Największą poprawę odnotowaliśmy w kategorii prowadzenia biznesu – lepszy wynik osiągnęliśmy dzięki deregulacji zawodów. Uproszczenie procedur związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę zostało z kolei docenione jako zmniejszenie barier inwestycyjnych.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Hong Kong, zdobywając 90,1 pkt. W kategorii państw całkowicie wolnych gospodarczo znalazł się też Singapur, Australia, Szwajcaria, Nowa Zelandia i Kanada.

Reklama

>>> Czytaj też: Polska liderem UE w zwalczaniu zagrożenia biedą i wykluczeniem

Spośród państw naszego regionu najlepiej poradziła sobie Estonia, która zajęła 11. miejsce, poprawiając nieco wynik ubiegłoroczny. Wysoką pozycję kraj zawdzięcza przede wszystkim dobrze rozwiniętym prawom własności, wolności inwestycyjnej oraz finansowej i wolności podatkowej.

Indeks wolności Gospodarczej 2014 - Interaktywna mapa

W perspektywie Europy Polska zajęła 23. miejsce. Najgorsza sytuacja na naszym kontynencie panuje na Ukrainie, która znalazła się w kategorii państw pozbawionych wolności gospodarczej. Słabe wyniki osiągnęły też Białoruś, Rosja, Grecja, Mołdawia, Bośnia i Serbia – państwa te należą do państw „w zasadzie bez wolności gospodarczej”.

Co jednak ciekawe, Polska również należała do tej kategorii jeszcze w 2008 roku, kiedy to zajmowała 83. miejsce na świecie. W kolejnym roku udało się przejść do grupy państw umiarkowanie wolnych i do dziś nasz wynik systematycznie rośnie. W tegorocznym raporcie podkreślana jest przede wszystkim poprawa dyscypliny podatkowej i konsekwentne reformy.

Najmniej wolnym gospodarczo państwem na świecie pozostaje od lat Korea Północna, której wynik spadł w tym roku do 1 pkt. Autorzy rankingu podkreślają jednak brak przejrzystości i trudność w badaniu tego kraju. Znajdująca się na drugim miejscu od końca Kuba ma już wynik na poziomie 28,7 pkt. Warto przy tym zaznaczyć, że osiem państw nie zostało w ogóle ocenionych – były to głównie kraje pogrążone w ostatnich latach w wojnach i konfliktach, czyli Afganistan, Irak, Kosowo, Libia, Somalia, Sudan i Syria, ale też Liechtenstein.

Heritage Foundation jest konserwatywnym amerykańskim think tankiem i jedną z najbardziej wpływowych organizacji badawczych w tym kraju.

>>> Polecamy też szokujące prognozy Saxo Banku na 2014 rok