Jak poinformował Wojciech Wagner, naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej w stołecznym Biurze Architektury, opracowywane są też procedury, które ułatwią dzielnicom samodzielne usuwanie nielegalnych reklam. Dla wszystkich podmiotów zarządzających mieniem miejskim zostanie wprowadzony zakaz przedłużania umów z inwestorami, których reklamy zostały umieszczone niezgodnie z zarządzeniem prezydenta Warszawy.

Samorządy w całej Polsce przyznają, że mają bardzo ograniczone możliwości walki z niechcianymi reklamami. Główne narzędzie to trudne do skorygowania miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zresztą nawet jeśli to się uda, trudno zmiany wprowadzić w życie w związku z długotrwałymi procedurami odwoławczymi.

Dlatego miasta szukają innych sposobów, np. tworzenie parków kulturowych w najbardziej reprezentacyjnych częściach (wówczas na wyznaczonym obszarze wprowadzane są ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności usługowej, reklamowej czy prac budowlanych). Na takie rozwiązanie w 2011 r. zdecydował się Kraków. Samorząd przekonuje, że efekty szybko stały się widoczne.

>>> Czytaj też: Reklama w mieście: samorządy walczą z oszpecaniem przestrzeni publicznej