Polska podbija kosmos. Polskie firmy mają coraz więcej zamówień w tym sektorze przemysłu. W ramach programu wsparcia Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska realizuje już 23 projekty.

Jak mówi Paweł Wojtkiewicz ze związku pracodawców przemysłu kosmicznego, polska produkcja trafi do prawie każdego mieszkańca Europy, poprzez np. nawigację satelitarną oraz różnego rodzaju mapy satelitarne. Te są wykorzystywane zarówno przez osoby planujące podróże, jak i przez instytucje, które tworzą system wczesnego ostrzegania. Specjalistycznymi mapami satelitarnymi są także zainteresowane firmy transportowe.

>>> Czytaj więcej o rozwoju polskiej gospodarki. Polska chce szybkiej decyzji KE ws. pomocy publicznej dla LOT-u

W jednym z projektów uczestniczy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to program edukacyjny dla nauczycieli. Chodzi o o to, by potrafili oni wyszkolić naukowców i inżynierów zajmujących się przemysłem kosmicznym. Jak mówi dyrektor Centrum Robert Firmhofer, potencjał wśród młodych ludzi jest ogromny. Ocenia on, że planetarium jest najbardziej obleganym miejscem w Centrum. Przeprowadzono także badania, z których wynika, że prezentacja różnych dziedzin wiedzy z punktu widzenia kosmosu znacznie wzmaga zainteresowanie nią.

Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 roku.

>>> Tendencja do przetrzymywania pracownika w biurze zdecydowanie minęła już na Zachodzie. Ludzie mają pracować krócej, ale lepiej, wydajniej i szczęśliwiej. A Polacy mają być szczęśliwi w biurze.Szwedzi pracują 6 godzin dziennie, Francuzi wyłączą telefony po 18:00. A Polacy?