psav video big

Do nagrody zgłoszono 155 miast z Europy, zaś na finałowej liście znalazło się tylko 21 miast, uznanych przez jury za najbardziej innowacyjne. Na liście są aż 3 polskie miasta.

Gdańsk, Kraków, Warszawa

Fundacja Bloomberg Philanthropies, która jest organizatorem konkursu, wybrała Warszawę ze względu na mobilną aplikację dla osób niepełnosprawnych, która ma zastosowanie w instytucjach publicznych. Dzięki aplikacji Virtualna Warszawa osoba niepełnosprawna może trafić do konkretnego gabinetu, okienka w urzędzie, pobrać numerek do kolejki oraz poruszać się po budynku. Aplikację wspomaga specjalny system głosowy dla osób niewidomych i niedosłyszących.

ShutterStock
Reklama

"System Virtualna Warszawa ułatwi poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku. Jego innowacyjna konstrukcja pozwala na rozbudowanie go w prosty sposób. Chcemy, by wkrótce stał się przewodnikiem po całej Warszawie dla wszystkich mieszkańców i turystów" – komentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

ShutterStock

Polską reprezentację na finałowej liście tworzą także Kraków i Gdańsk. Kraków został wybrany ze względu na „Wprowadzenie inteligentnych, spersonalizowanych inicjatyw transportowych oraz płynnego i jednolitego systemu płatności za transport publiczny w celu przekonania mieszkańców do wyboru bardziej ekologicznych środków transportu” – czytamy w uzasadnieniu. Dzięki systemowi pasażerowie będą otrzymywać m.in. zniżki transportowe i ulgi podatkowe.

Gdańsk z kolei trafił do grona najbardziej innowacyjnych miast dzięki “ponownemu zaszczepieniu wiary w demokrację lokalną poprzez wprowadzenie obowiązku organizacji debat lokalnych z udziałem mieszkańców zgłaszających istotne sprawy”. Organizację debat ma ułatwiać specjalna platforma on-line, która będzie zbierała głosy mieszkańców.

>>> Zobacz pełną listę finalistów

5 mln euro dla zwycięzcy

Zwycięskie miasto otrzyma nagrodę wysokości 5 mln euro za “najbardziej kreatywny i mający największe możliwości adaptacji pomysł”. Dodatkowo cztery miasta otrzymają wyróżnienia i nagrody wysokości miliona euro. Zwycięzcę konkursu poznamy na jesieni.

„W tegorocznej edycji konkursu Mayors Challenge europejskie miasta wysoko postawiły poprzeczkę proponując odważne i kreatywne rozwiązania, które mają potencjał, aby poprawić warunki życia na całym kontynencie, a także na świecie”, powiedział Michael R. Bloomberg, filantrop i burmistrz Nowego Jorku.

„Miasta stają w obliczu wielu istotnych problemów - od zmian klimatycznych przez wykluczenie społeczne aż po bezrobocie wśród młodzieży. Potrzebujemy miast-liderów, które będą stale sięgać po innowacyjne sposoby rozwiązania problemów miejskich - a następnie dzielić się ze światem pomysłami, które dobrze funkcjonują. O to właśnie chodzi w konkursie Mayors Challenge” – dodał Michael R. Bloomberg.

>>> Polecamy: 6 wskazówek, jak stworzyć w Polsce prawdziwe inteligentne miasto