Polimex-Mostostal jest blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie modyfikacji warunków restrukturyzacji zadłużenia, dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Do ustalenia pozostała jeszcze cena emisyjna akcji, która według źródła gazety powinna zawrzeć się w przedziale 0,2-0,3 zł.

Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że ostatnią kwestią, która była dyskutowana z wierzycielami, była cena, po jakiej Polimex-Mostostal wyemituje akcje dla wierzycieli i podmiotów zainteresowanych jego finansowaniem (aktualnie na GPW papiery Polimeksu są wyceniane na 0,1 zł).

"Negocjacje dotyczące konwersji długu na akcje toczyły się w przedziale 0,2-0,3 zł. W przypadku emisji pieniężnej dla Agencji Rozwoju Przemysłu spodziewałbym się zaś ceny niższej od aktualnego kursu rynkowego" - powiedział rozmówca "Rz".

Polecamy: GDDKiA musi zapłacić Polimeksowi 112 mln zł kary umownej za A4

Gazeta przypomina, że na spełnienie niektórych wymogów zapisanych w zawartej w grudniu 2012 r. umowie z wierzycielami firma ma czas do 3 czerwca. Na koniec marca zobowiązania Polimeksu z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji wyniosły 868,7 mln zł.

"Zdaniem naszych rozmówców, by mogła normalnie funkcjonować, skonwertowana powinna zostać ponad połowa zadłużenia. Zamiana na akcje po cenie z przedziału 0,2-03 zł oznaczałaby emisję 1,45-2,17 mld papierów (teraz jest 1,47 mld akcji)" - czytamy dalej.

Prezes należącego do Polimeksu Torpolu Tomasz Sweklej poinformował natomiast gazetę, że spodziewa się, iż prospekt spółki zostanie zatwierdzony w "stosunkowo niedługim czasie". Sweklej powiedział, że "trudno już dziś wyrokować, kiedy ruszy oferta, gdyż dużo zależało będzie od sytuacji na rynku. Zakładamy, że zostanie ona przeprowadzona dość szybko, ale ostateczna decyzja należy do naszego akcjonariusza, czyli Polimeksu-Mostostalu".

>>> Czytaj też: Polski Torpol wygrał kontrakty na metro i drogi w Norwegii

Polimex-Mostostal to czołowa grupa budowlana na polskim rynku. W 2013 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 2,4 mld zł.