UOKiK zgodził się, by największy polski ubezpieczyciel PZU przejął konkurencyjną firmę Link4. W kwietniu podpisano umowę, która zakładała przejęcie przez PZU także 3 spółek Link4 na Litwie, Łotwie i w Estonii.

PZU może przejąć Link4. Zgodę na to wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że nie będzie to miało wpływu na konkurencję ani na sytuację klientów.
Informacja o tym, że największy polski ubezpieczyciel przejmuje swojego rywala pojawiła się na wiosnę. Umowę w tej sprawie podpisano w kwietniu. Zakładała ono przejęcie przez PZU także 3 spółek Link4 na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zgoda UOKiK była niezbędna, by umowa weszła w życie.

>>> Czytaj też: Koniec samowoli gigantów? MasterCard i Visa mogą trafić pod krajowy nadzór

Ocena transakcji konkurentów PZU i Link4

W tracie postępowania Urząd przeprowadził badanie rynku, pytał m.in. o ocenę transakcji konkurentów PZU i Link4. Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Pod uwagę wzięto wpływ transakcji na rynek wszystkich ubezpieczeń majątkowych, jak również ich poszczególnych rodzajów, m.in. ubezpieczeń komunikacyjnych, które stanowią największą część umów zawieranych przez PZU i Link4.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

>>> Czytaj też: Galopujący wzrost PKB i 170 mln konsumentów. Zobacz, dlaczego świat zainteresował się NigeriąIAR K.P. i wcześniejsze/sk