Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich, w latach 2006-2013 średni roczny wzrost polskiego PKB wyniósł prawie 4 proc. - to najlepszy wynik w UE. Jeśli spełnią się prognozy ekonomistów, w latach 2014-2019 Polska będzie trzecią najszybciej rozwijającą się gospodarką (3,4 proc. wzrostu PKB rocznie). "Jest to efekt oczekiwanego przyspieszenia gospodarki naszego kraju, jak również rozwoju gospodarczego Niemiec, głównego partnera handlowego Polski. Duży wpływ na tak optymistyczne przewidywania ma również prognozowany wzrost zagranicznych inwestycji w Polsce będący efektem między innymi utrzymania funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych" - czytamy w raporcie ZBP.

>>> Czytaj też: Oto branże, które najmocniej cierpią na spowolnieniu gospodarczym

Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreśla, że gospodarcze dokonania Polski wyglądają dobrze szczególnie na tle innych krajów. W przeciwieństwie do wielu innych członków Unii Europejskiej, Polska może pochwalić się prawie 20-procentowym wzrostem gospodarczym w czasie kryzysowych lat. Jego zdaniem, na dobrą sytuację Polski złożyło się wiele czynników. Wśród nich prezes Pietraszkiewicz wymienił rozsądną politykę budżetową, która nie zadłużyła nadmiernie Polski, stabilny system finansowy czy zastrzyk środków z budżetu Unii Europejskiej.

Między 2006 a 2013 rokiem dług publiczny w relacji do PKB wzrósł o niecałe 10 punktów procentowych. W tym samym czasie wśród aż piętnastu krajów Unii dług zwiększył się od 20 do niemal 100 procent. Prognozy do roku 2019 wskazują, że Polska będzie w gronie państw, których poziom długu publicznego względem PKB spadnie.

Reklama

>>> Złe wieści dla gospodarki: polskie społeczeństwo ze "starego" stanie się "bardzo stare". Czytaj więcej tutaj

ikona lupy />
Średnie roczne tempo wzostu PKB - prognoza na lata 2014-2019. mat. Związek Banków Polskich / Media
ikona lupy />
Relacja długu publicznego do PKB w UE, mat. Związek Banków Polskich / Media