Próbują ustalić jego przyczyny. To pierwsze komentarze włoskich mediów po ogłoszeniu sondażowych rezultatów, zamieszczone w internetowych wydaniach największych gazet.

Według rzymskiego dziennika "La Repubblica", zwycięstwo "eurosceptyków, nacjonalistów i rusofobów” jest "strasznym szokiem dla Europy". Tym najbardziej, że to w Polsce rozpoczął się demokratyczny przełom 1989 roku. Gazeta przypisuje Prawu i Sprawiedliwości "zapędy autorytarne w węgierskim stylu”. "Kandydat tej partii wygrał pod hasłami sprzeciwu wobec in vitro i dzięki poparciu ze strony Kościoła, "reakcyjnego i niechętnego papieżowi Franciszkowi” - twierdzi dziennik. "La Repubblica” przypomina, że w październiku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne, w których zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości wydaje się nieuniknione.

Również według "Corriere della Sera" zwycięstwo Andrzeja Dudy powinno być sygnałem ostrzegawczym dla Platformy Obywatelskiej, że, mimo bezprecedensowego wzrostu gospodarczego, wielu Polaków odczuwa wzrost nierówności.

Rosja

Rossijskaja Gazieta” podkreśla niezwykłą pracowitość kandydatów w ostatnich dniach kampanii i przypomina, że Polacy od dawna domagali się zmian.

Rządowy dziennik zwraca uwagę na długie listy obietnic przedwyborczych obu kandydatów i przypomina, że prezydent w Polsce ma niewielkie pełnomocnictwa. - Prezydentem Polski zostanie kolega partyjny Jarosława Kaczyńskiego - informuje „Kommiersant”. Gazeta podkreśla, że: „jeszcze miesiąc temu mało kto miał wątpliwości, że urząd prezydenta zachowa Bronisław Komorowski”. - Karty rozsypały się po pierwszej turze - dodaje „Kommiersant”.

Dziennik analizując kampanię wyborczą stwierdza, że linię podziału między Andrzejem Dudą i Bronisławem Komorowskim wyznaczyły względy religijne. Wcześniej telewizja „Rosssija” wyemitowała wywiad z byłym posłem Samoobrony Mateuszem Piskorskim, który stwierdził że co prawda niewiele zmieni się w i tak złych stosunkach Warszawy z Moskwą, ale zastrzegł że zwycięstwo Andrzeja Dudy może jeszcze zaostrzyć retorykę władz Polski w stosunku do Rosji.

Wielka Brytania

Komentatorzy na Wyspach Brytyjskich zastanawiają się, czy zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Polsce kandydata PiS jest zwiastunem przechylania się politycznego wahadła na prawo. - To zwiastuje skręt w prawo - twierdzi w swojej elektronicznej wersji dziennik "The Independent" i zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość- macierzyste stronnictwo prezydenta - elekta, ma "chłodniejszy stosunek do Unii Europejskiej".

Warszawski korespondent Reutersa nazywa zwycięstwo Andrzeja Dudy "szokiem". Wiktor Szary dodaje, że "największą gospodarkę wschodniej Europy czekać teraz może nowy rozdział".

- Powalające - tak o zwycięstwie Andrzeja Dudy pisze korespondent "Daily Telegraph" Matthew Day. I przypomina, że gdy Duda zaczynał swą drogą do pałacu prezydenckiego był "polityczną niewiadomą". Niewiadomą, która późniejszy sukces zawdzięcza energicznej kampanii i zmęczeniu Polaków Platformą Obywatelską.

"Daily Telegraph" przyznaje, że głosowanie to kolejny znak, ze Europa jest niezadowolona z centrowych, establishmentowych partii. A sam rezultat jest złowróżbnym omenem dla PO, zwiastującym przegrane wybory do parlamentu.

A jeśli to się sprawdzi- zdaniem korespondenta BBC Adama Eastona- Polska pod rządami PiS będzie bardziej nieufna wobec innych krajów Unii Europejskiej.

>>> Polecamy: Jaki wpływ na gospodarkę ma prezydent RP?

Francja

Francuskie media komentują zwycięstwo Andrzeja Dudy i przewidują trudną koabitację między nowym prezydentem i rządem. Komentatorzy mówią również o możliwych napięciach w stosunkach Polski z Unią Europejską.

Dziennik „Le Monde” opatrzył swój artykuł tytułem „Nieznany Andrzej Duda nowym prezydentem Polski”. Zdaniem gazety Polacy musieli w niedzielę dokonać wyboru między „bezpieczeństwem reprezentowanym przez Bronisława Komorowskiego” a „młodością i zmianą, której wcieleniem był kandydat konserwatywnej prawicy”. Wybrali tę drugą opcję, pisze „Le Monde”.

Tygodnik „L’Express” pisze w swoim portalu internetowym, że zwycięstwo Andrzeja Dudy „może otworzyć drogę ku zwycięstwu jego guru, eurosceptyka Jarosława Kaczyńskiego”. W mediach francuskich pojawia się opinia, że rezultat wyborów prezydenckich jest niepokojący dla partii rządzącej na kilka miesięcy przed wyborami do Sejmu. Właśnie ze względu na reputację eurosceptycyzmu przypisywaną Prawu i Sprawiedliwości, dziennik „Ouest-France” zapowiada napięte stosunki Polski z Unią Europejską.

USA

Mniejsze szanse na przyjęcie euro, bardziej stanowcza polityka wobec Rosji i większa opozycja wobec europejskich norm ograniczenia emisji dwutlenku węgla. To, według amerykańskiego dziennika "The Wall Streeet Journal", niektóre z konsekwencji wyboru Andrzeja Dudy na urząd prezydenta.

Gazeta pisze, że prezydent Bronisław Komorowski przegrał wybory mimo zagorzałego wsparcia ze strony Platformy Obywatelskiej. Podkreśla, że dotychczasowy prezydent eksponował w swojej kampanii względny sukces polityczny i gospodarczy Polski po upadku komunizmu. "Nastroju tego nie podzieliły jednak miliony wyborców z pensjami poniżej europejskich standardów" - stwierdza "Wall Street Journal".

Amerykański dziennik pisze, że choć obecny rząd nie ma planów przyjęcia euro, to prezydentura Andrzeja Dudy zwiększy sceptycyzm wobec porzucenia przez Polskę własnej waluty. "Wall Street Journal" zwraca tez uwagę, że przyszły prezydent zapowiadał bardziej konfrontacyjną politykę wobec Rosji i że jego zwycięstwo wzmocni opór naszego kraju przed przyjęciem ambitnego, unijnego planu ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

"Wall Street Journal" pisze również, że to Andrzej Duda wskaże w przyszłym roku następcę Marka Belki na stanowisku szefa Narodowego Banku Polskiego.

>>> Czytaj też: Grecja nie spłaci czerwcowej raty kredytu. Czy Ateny czeka bankructwo?