Anonimowy niemiecki dyplomata mówi agencji Reutera, że porozumienie między Teheranem a grupą światowych mocarstw może zostać zawarte bardzo szybko, jednak wszystko zależy od strony irańskiej.

- Z punktu widzenia ministra Steinmeiera brakuje już tylko kilku elementów do zawarcia porozumienia z Iranem - powiedział niemiecki urzędnik, zastrzegając, że negocjacje mogą zostać zerwane. Jednak według jego wiedzy, obecny stan rozmów wskazuje na to, że jest "bardzo blisko" osiągnięcia celu w postaci umowy z władzami w Teheranie. Jak dodał, negocjacje są kontynuowane mimo późnej pory.

Na Twitterze rosyjskiego MSZ opublikowano zdjęcia z roboczej kolacji ministrów spraw zagranicznych Rosji, USA, Francji, Chin, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Unię Europejską reprezentuje szefowa dyplomacji Wspólnoty - Federica Mogherini.

Ostateczny termin zawarcia umowy był wielokrotnie przekładany. Światowe mocarstwa chcą gwarancji, że irański program atomowy ma charakter wyłącznie cywilny i nie służy wyprodukowaniu broni jądrowej. Z kolei Iran, w zamian za ustępstwa, domaga się zniesienia dotkliwych, zachodnich sankcji.

>>> Polecamy: Zaskakujący sojusznik Putina. „Przyjaciele” USA uratują rosyjską gospodarkę?